W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ostatnie w tym roku spotkanie Dźwiękowni

Ostatnie w tym roku spotkanie Dźwiękowni
18.11.202218:57

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na ostatnie w tym roku spotkanie Dźwiękowni, czyli cyklu poświęconego dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Tym razem uczestnicy porozmawiają o społecznym wymiarze dźwięku i o jego roli w życiu różnych wspólnot na przykładzie społecznościowej stacji radiowej Radio Kapitał oraz stowarzyszenia i wytwórni płytowej 1000Hz.

Dźwięk to zjawisko, które zrzesza ludzi na całym świecie. Jego społeczny charakter odnosi się z jednej strony do muzyki, która za pośrednictwem wydarzeń, koncertów i audycji jest w stanie przyciągnąć wielu ludzi w jednym czasie, z drugiej strony praktyki dźwiękowe są elementem zrzeszającym nie tylko odbiorców, ale również twórców muzyki, sztuki, kultury. Podczas spotkania Dźwiękowni  uczestnicy zastanowią się nad społecznym wymiarem dźwięku od strony antropologii muzyki i etnomuzykologii, ale też praktycznego tworzenia i funkcjonowania zróżnicowanych społeczności muzycznych.
Prelegenci: Piotr Cichocki (1000Hz), Adam Jankowski (Radio Kapitał)

Informacje praktyczne:

Kiedy: 24 listopada 2022 r., godz. 18.00
Gdzie: Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa oraz online na FB Warsztatów Kultury
Wstęp wolny

Biogramy prelegentów:

Piotr Cichocki – antropolog, muzyk, producent, wydawca. Wśród obszarów jego zainteresowań znajdują się wschodnioafrykańskie dźwiękosfery w kontekście teorii postkolonialnej. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a w ramach 1000Hz Records realizuje i wydaje nagrania artystów z Malawi i Tanzanii. Wśród redagowanych i napisanych przez niego tekstów znajdują się m.in. numer tematyczny czasopisma Ethnologia Polona poświęcony „etnograficznemu uchu”, numer magazynu Glissando o dźwięku z trójkąta Kinszasa-Nairobi-Maputo, artykuły metodologiczne i etnograficzne dotyczące jakościowych metod badań dźwięku.

Adam Jankowski – prezes Stowarzyszenia Radia Kapitał, realizator dźwięku, DJ, sporadycznie raper. Współtwórca kolektywu MESTIÇO. Działa pod pseudonimem „brzask”. Radio Kapitał to społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. To także innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny, który bazując na bogatej tradycji radiofonii, wyznacza jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia. We współtworzenie Radia angażują się rozmaite środowiska działające w obszarze kultury, muzyki i aktywizmu, inicjatywy oddolne, kluby, klubokawiarnie, wydawnictwa i inne, ale również osoby prywatne – entuzjastki radia, dźwiękowcy, dziennikarki i krytycy, DJe i DJki, artystki, nauczyciele akademiccy czy studenci i studentki. Ramówkę radia współtworzy ponad trzysta osób.

Cykl Dźwiękownia

Dźwiękownia to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Wraz z zaproszonymi gośćmi pochylimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, kulturowym czy społecznym.

Cykl Dźwiękownia został przygotowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie we współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.