W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Państwowe Muzeum na Majdanku online

Państwowe Muzeum na Majdanku online
23.04.202000:14

Cykle historyczne, podcasty, wystawy internetowe, materiały dla nauczycieli. Państwowe Muzeum na Majdanku wciąż poszerza swoją ofertę on-line.

Mimo, że teren muzeum w związku z panującą sytuacją wciąż pozostaje niedostępny dla zwiedzających, nie chce tracić kontaktu z odbiorcami. Ten niewątpliwie trudny czas staje również okazją, żeby zainteresować ważną i ciekawą historią obozu na Majdanku osoby, które dotąd jej nie poznały. Przenosząc znaczną część swojej działalności do sieci, wykorzystując na szeroką skalę media społecznościowe Muzeum chce dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, również do młodego pokolenia, dla którego ta sfera jest bardzo ważna w codziennym życiu.

 

Każdy kto zajrzy na stronę internetową Muzeum, profile w mediach społecznościowych czy na kanał na Youtubie będzie mógł znaleźć odpowiednie dla siebie treści. Przygotowaliśmy również ulotkę interaktywną, która ułatwia wyszukanie konkretnych materiałów. Dostępne są cykle związane z historią obozu, jak ewakuacja więźniów w związku ze zbliżającym się frontem. Pozwalamy odkryć nieznane dotąd fakty, dotyczące funkcjonowania wywiadu Armii Krajowej na Majdanku. Dla osób lubiących formę podcastu pozwalamy wsłuchać się w czytane fragmenty wspomnień obozowych byłego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego. Przedstawiamy również, jak w fatalnych warunkach obozowych, w nieludzkim miejscu potrafiła przetrwać, zrodzić się miłość. Dla wszystkich zainteresowanych artefaktami poświęcony jest cykl o obiektach artystycznych zlokalizowanych w obozowej przestrzeni, jak również ten dotyczący przedmiotów z terenu byłego obozu zagłady w Bełżcu. Najnowszy realizowany projekt opowiada o ucieczkach z obozu na Majdanku, które się udały pomimo obecności drutów, strażników i wszechobecnego strachu. Swoją aktywność od niedawna zaznaczamy również na Instagramie. Oficjalne konto muzeum zostało uruchomione pod koniec marca. To tylko niektóre z realizowanych projektów. Nasi pracownicy wciąż tworzą i realizują nowe pomysły wykorzystując dostępne materiały, źródła archiwalne, muzealia, relacje więźniów oraz wydawnictwa Państwowego Muzeum na Majdanku. Od momentu przejścia w tryb pracy zdalnej poprzez treści umieszczane na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych i kanale w serwisie Youtube dotarliśmy do ponad 800 000 odbiorców.

 


Opisy cykli" 

Ucieczki

Ekstremalne warunki życia w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku skłaniały niektórych więźniów do podjęcia próby ucieczki. Jednak druty kolczaste, wieżyczki wartownicze i ciągłe liczenie więźniów miały pozbawić osadzonych jakiejkolwiek nadziei na odzyskanie wolności. Postawiona na środku każdego pola więźniarskiego szubienica przypominała o tym, jaka kara czekała na uciekinierów złapanych podczas próby opuszczenia obozu. W tym cyklu pracownicy Muzeum opowiedzą jak pomimo tych trudności i niebezpieczeństw udało się niektórym więźniom odzyskać upragnioną wolność. Jak chęć wyrwania się ze zniewolenia, wszechobecnego brudu, głodu, katorżniczej pracy, krzyków i szykan była silniejsza od władzy oprawców.

Posłuchaj historii
Jest to projekt w którym organizatorzy prezentują fragmenty książki „485 dni na Majdanku” w formie podcastu. Zapisana relacja z pobytu w obozie na Majdanku polskiego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego jest jednym z najciekawszych i najbardziej wartościowych źródeł dotyczących funkcjonowania KL Lublin. Czytane fragmenty książki rozpoczynają się od pierwszych dni pobytu Kwiatkowskiego w obozie po transporcie z Pawiaka pod koniec marca 1943 roku.

Ewakuacja
Zmieniająca się gwałtownie sytuacja na froncie w marcu 1944 r. sprawiła, że 19 marca Inspektorat Obozów Koncentracyjnych zdecydował o ewakuacji obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym cyklu historycznym organizatorzy opowiadają o tych wydarzeniach. Omawiamy wybrane transporty więźniów. Prezentujemy mapki z trasami przejazdu, fotografie i biogramy ewakuowanych więźniów, skany dokumentów oraz informacje o planach odbicia.

Sahara. Wywiad AK na Majdanku
Jest to cykl "sensacyjny", w którym przeplata się działalność wywiadu z funkcjonowaniem obozu i pracą Muzeum. Historia rozpoczyna się od lat 70 kiedy pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku otrzymują wiadomość o dokumentach wywiadu Armii Krajowej znajdujących się w jednym z miejsc w Lublinie. W pięcioodcinkowym cyklu organizatorzy przedstawiają również m.in. jak wyglądało zbieranie danych z terenu obozu, jak były zorganizowane struktury wywiadu wśród więźniów oraz co stało się z archiwum wywiadowczym.

Miłość za drutami Majdanka
Cykl w którym opowiadamy o obozowej miłości. W jego ramach pracownicy Muzeum przedstawiają historie ludzi, którzy poznawali się i zakochiwali w czasach i w miejscu, które temu uczuciu nie sprzyjały. Piszemy nie tylko o uczuciach, które narodziły się za drutami Majdanka. Miłość do pozostawionych na wolności: żony, córki, matki, męża czy ojca dawała osadzonym siłę i pozwalała przetrwać piekło obozu koncentracyjnego. Ludzie ci manifestowali, że mimo starań oprawców zachowali w sobie człowieczeństwo.

#jutrobędzielepiej
Nazwa cyklu nawiązuje do słów jakimi Danuta Brzosko-Mędryk zakończyła pierwszą audycję Radia Majdanek w lutym 1943 r. Więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku nie dysponowały nie miały mikrofonów ani nadajników, a mimo to w prymitywnym baraku więźniarskim udało im się stworzyć najprawdziwsze radio. Chociaż skierowane do stosunkowo niewielkiej liczby osób, audycje Radia Majdanek miały ogromne znaczenie podtrzymywania na duchu podczas uwięzienia w obozie. W ramach cyklu #jutrobędzielepiej organizatorzy opowiedzą, jak więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku radzili sobie w trudnym położeniu poprzez samopomoc. Mamy nadzieję, że historie tych niezwykłych osób i reprezentowane przez nie postawy staną się lekcją postępowania w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku
Jest to cykl poświęcony historii obiektów artystycznych zlokalizowanych w obozowej przestrzeni. Więźniom dzięki sztuce udawało się przemycić treści symboliczne, aby dodać otuchy współwięźniom, ale także polepszyć ich warunki bytowe. Cykl dostępny jest na blogu Muzeum

Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online
Cykl powstał myślą o nauczycielach, którzy przeszli na zdalne nauczanie. Zespół pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku przygotował prezentacje związanych tematycznie z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Materiały te będzie można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji muzealnych online. Dzięki nim uczniowie w ciekawy i inspirujący sposób dowiedzą się m.in.: jak wyglądało życie więźniów w obozie, usłyszą relacje świadków, poznają losy dzieci oraz wiele innych historii ukrytych w muzealnych eksponatach. Muzealni pedagodzy służą swoją pomocą pod numerem telefonu: 81 710 28 27

Świadectwa zagłady
Przedmioty odnalezione podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1997-1999 na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu stanowią świadectwa, pełnią funkcję świadków minionych wydarzeń. Relikty te odznaczają się niezwykłą siłą wyrazu. Muzeum prezentuje cykl „Świadectwa Zagłady”, którego celem jest poprzez pokazanie tych przedmiotów opowiedzenie o ofiarach, o historii niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu.

Instagram
Od końca muzeum uruchomiło profil Państwowego Muzeum na Majdanku na Instagramie. Jest to dla kolejna możliwość komunikacji z odbiorcami poprzez udostępnienie w sieci współczesnych oraz archiwalnych zdjęć z terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, dokumentów, map, relacji świadków, obiektów muzealnych – często niedostępnych dla zwiedzających. 

Więcej dostępnych materiałów można odszukać dzięki interaktywnej ulotce Muzeum lub bezpośrednio na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane