W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podróż w czasie - 440 rocznica podpisania Unii Lubelskiej

Podróż w czasie - 440 rocznica podpisania Unii Lubelskiej
30.06.200915:14

1 lipca czas cofnie się o 440 lat. Na placu Litewskim powstanie miasteczko rycerskie, pojawią się pikinierzy i rota strzelcza. Atmosferę tamtych czasów oddadzą pokazy fechtunku bronią białą, musztry i tresury ptaków drapieżnych. W tym dniu, na placu Litewskim będzie można obejrzeć inscenizację obrad podpisania aktu Unii Lubelskiej. W uroczystościach udział wezmą Prezydent RP, Prezydent Litwy i Prezydent Ukrainy, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji politycznych i społecznych.
Przed uroczystościami, które odbędą się w Lublinie 1 lipca, warto przejść trasą Szlaku Jagiellońskiego wyznaczoną w celu upamiętniania wydarzeń sprzed 440 lat. Szlak prowadzi przez najcenniejsze obiekty zabytkowe epoki jagiellońskiej i miejsca związane z podpisaniem Unii. Przyst. 1. Kaplica pw. Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim Przyst. 2. Zamek Lubelski Przyst. 3. Plac po Farze - leży na Wzgórzu Staromiejskim Przyst. 4. Kościół Ojców Dominikanów pw. św. Stanisława BM Przyst. 5. Kamienica Lubomelskich (Rynek 8) Przyst. 6. Pobernardyński kościół pw. Nawrócenia św. Pawła Przyst. 7. Pobrygidkowski kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej Przyst. 8. Pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskim więcej www.unialubelska.eu W ratuszowym holu wystawiona jest gablota z kopią aktu Unii. Jest to wierne odwzorowanie dokumentu z 1569 roku, łącznie z pieczęciami, którymi został opatrzony. Akt (przechowywany obecnie przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie) zainspirował Roberta Kuśmirowskiego, twórcę plakatu okolicznościowego dot. 440 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane