W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Polscy artyści na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia
19.05.202216:46

Pablopavo i Ludziki, Niemoc oraz Nanga to polska reprezentacja na tegorocznych Innych Brzmieniach. Jak sugeruje już sama lista artystów, na pewno nie zabraknie świetnych tekstów i autorskich opowieści o współczesnym świecie. Z zespołami spotkamy się w Lublinie w dniach 7–10 lipca, podczas 15. edycji Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. 

Pablopavo i Ludziki

Paweł Sołtys, znany też szerokiej publiczności jako Pablopavo, to wyjątkowa postać na mapie polskiej kultury. Laureat Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego należy dziś do grona najbardziej kreatywnych i jednocześnie zapracowanych artystów. Swoją działalność literacką (świetnie przyjęty zbiór opowiadań „Mikrotyki” i równie interesująca „Nieradość”) łączy z muzyką, za sprawą takich formacji jak Vavamuffin, Zjednoczenie Soundsystem czy Pablopavo i Ludziki. Właśnie z tym ostatnim zespołem pojawi się w lipcu na innobrzmieniowej scenie. Wiosną tego roku światło dzienne ujrzała najnowsza płyta grupy zatytułowana „Mozaika” i zgodnie z zapowiedzią samych artystów stanowi ona kolejny krok w ich brzmieniowych poszukiwaniach. „Ostatnie trzy lata, jakie minęły od wydania Marginala, nie były dla nikogo łatwe. Ani dla grajków, ani dla słuchaczy. I trochę o tym jest ta płyta, ale też trochę o tym, że są rzeczy, które pomagają przetrwać najcięższe chwile.” – opisuje album Pablopavo. Poza najnowszymi utworami na koncercie nie zabraknie też dobrze znanych przebojów z albumów „Telehon”, „Polor” czy „Ladinola”.

Niemoc

Instrumentalne trio, będące żywą, pulsującą mieszanką shoegaze, post-punku i muzyki tanecznej. „Notoryczni debiutanci” – mówią sami o sobie z ironią, bo choć Niemoc istnieje już 7 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. W ciągu pierwszych trzech lat swojego istnienia zespół wydał szereg EP-ek, aż w końcu w kwietniu 2019 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album „Baśnie”. W październiku 2021 roku pojawił się drugi album grupy zatytułowany „Kilka najlepszych dni w życiu”, na którym – oprócz najbardziej charakterystycznych dla Niemocy partii instrumentalnych opartych o energetyczne brzmienie gitary i dynamiczne syntezatory – pojawiają się utwory z wokalnym udziałem Kachy Kowalczyk z Coals, Joanny Longić z Tęskno, Misi Furtak oraz Michała Wiraszko z zespołu Muchy. Śmiało można jednak powiedzieć, że Niemoc słynie przede wszystkim z występów na żywo, co zapowiada niezwykłe wydarzenie podczas tegorocznych Innych Brzmień. W Lublinie na scenie Niemocy towarzyszyć będą goście – Misia Furtak i Michał Wiraszko.

Nanga

Kiedy polska supergrupa Lao Che ogłosiła zawieszenie działalności, wielu fanów nie mogło się z tym pogodzić i zaczęło zastanawiać, co teraz będą robić ich ulubieni wykonawcy. Jak się szybko okazało, świat nie znosi próżni, a artyści tej klasy nie zamierzają bezczynnie siedzieć w domu. Po ubiegłorocznym koncercie Spiętego przyszedł czas na wizytę w Lublinie grupy Nanga. Zespół do życia powołali Filip Różański (w Lao Che grający na klawiszach) oraz Maciej Dzierżanowski (odpowiadający za perkusjonalia). Za mikrofonem stanęła zaś Magda Dubowska (znana z grup Utrata Skład czy Gang Śródmieście). Z czasem, w sytuacjach koncertowych, dołączył do nich też saksofonista Karol Gola (grał m.in. w Lao Che i Pink Freud). Muzyka Nangi opiera się na syntezie brzmień generowanych przez samplery i inne urządzenia elektroniczne z żywym brzmieniem instrumentów oraz charakterystycznym wokalem Dubowskiej. Całości dopełniają frapujące teksty i nowoczesna aranżacja.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia

Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są legendarny brytyjski duet Godflesh, punkjazzowa supergrupa Lean Left, gwiazda brytyjskiej sceny elektronicznej Squarepusher, a w ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Wkrótce kolejne ogłoszenia zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.

Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadać będą o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury