W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rita Gombrowicz - Honorowym Obywatelem Miasta Lublin

Rita Gombrowicz - Honorowym Obywatelem Miasta Lublin
28.06.200722:41

28 czerwca 2007, po godzinie 19 Rada Miasta Lublin jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Ricie Gombrowicz. A oto uzasadnienie uchwały: „Miasto Lublin, w ostatnim okresie, podejmuje intensywne wysiłki związane z budową swego szerokiego publicznego wizerunku. Jest to konieczny element strategii rozwoju i promocji. Tocząca się od kilku miesięcy publiczna debata oraz fakt uchwalenia przez Radę Miasta Lublin zamiaru starania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 wskazują, że wielkim atutem wizerunku Lublina może być jego stosunek do kultury.
Jeśli jednak obraz miasta jako przyjaznego twórczości i otwartej kulturotwórczej debacie ma być czytelny dla całego świata, należy zrobić wszystko, aby powiązać nasz wizerunek z osobami, które wszystkim na świecie kojarzą się jednoznacznie. Nadając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ricie Gombrowicz, która wielokrotnie dała wyraz swych emocjonalnych związków z naszym miastem, a jednocześnie jest symbolem pieczy nad najlepszym nurtem intelektualnego i kulturowego dziedzictwa naszego narodu – związanym z osobą Witolda Gombrowicza, dajemy całemu światu bardzo czytelny komunikat. Rita Gombrowicz to wielki przyjaciel Polski, to również niestrudzony orędownik dobrego obrazu naszego kraju. Od lat promowała w świecie Instytut Literacki Jerzego Giedroycia – pierwszego wydawcę wielu dzieł Gombrowicza. Podczas kilku wizyt w Lublinie zawsze wyrażała podziw dla jego niezwykłej urody, doceniała wartość tutejszego środowiska humanistycznego. Wiedziała że wczesną obecność Gombrowicza w naszym kraju zawdzięczamy lubelskim środowiskom opozycyjnym, wolnym drukarzom. Była obecna w 2004 roku na festiwalu Konfrontacje Teatralne w całości poświęconym twórczości Gombrowicza. Tu w Lublinie zawarła wiele przyjaźni zarówno w środowisku nauki jak i kultury. Wyrażała podziw dla realizacji „Ferdydurke” i „Transatlantyku” Teatru Provisorium i Kompanii Teatr. Obecna była na premierach tego teatru w Nowym Jorku, Londynie. Utrwalenie związków Rity Gombrowicz z wizerunkiem Lublina poprzez uchwałę Rady Miasta o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa będzie zatem zarówno wyrazem naszej wdzięczności za wkład w kulturę narodową, jak i znakiem, że Lublin to miasto, które trzeba kojarzyć z tym, co w polskiej kulturze najlepsze.” Wspominając związki Rity Gombrowicz z Lublinem warto sięgnąć do wywiadu, jakiego udzieliła Grzegorzowi Józefczukowi, opublikowanego na łamach Gazety Wyborczej w dniu 7 października 2004.