W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza projekt Chronoportal Lublin

Rusza projekt Chronoportal Lublin
07.12.202120:35

Sto dwadzieścia lat historii opowiedziane rok po roku za pomocą potężnego zbioru zdjęć, nagrań, tekstów i historii mówionych. Rusza projekt Chronoportal Lublin.

Projekt „Chronoportal Lublin” ma na celu opracowanie i udostępnienie wybranych zbiorów dotyczących dziedzictwa kulturowego Lublina, które pozyskał Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Chcemy je udostępnić w przystępnej, interesującej formie. Materiały będą mogły być ponownego wykorzystywane do celów popularyzatorskich, edukacyjnych oraz naukowych.

Chronoportal jest rodzajem hipertekstowego i multimedialnego kalendarium. Jego idea nawiązuje do idei geoportalu, ale w chronoportalu elementem porządkującym materiał jest nie przestrzeń, a czas. Chronoportal integruje ze sobą dwie najbardziej elementarne narracje o każdym mieście, czy też miejscu: wiedzową (hasła, leksykony, artykuły) i subiektywną (nagrane czy też spisane wspomnienia mieszkańców oraz fotografie). Dzięki temu internauta może dowiedzieć się czegoś o mieście, ale też odczuć je słuchając opowieści mieszkańców i oglądając zrobione przez nich zdjęcia.

Tomasz Pietrasiewicz

Tematyka projektu dotyczy lat 1901–2021. Obejmuje on istotne wydarzenia w historii Lublina, ale znajdziemy tam także informacje o mało znanych ciekawostkach: np. wizycie Bolesława Prusa w Lublinie czy pokazie samolotów w 1911 roku. Projekt jest innowacyjną opowieścią dokumentalną, łączącą różne typy zdigitalizowanych zbiorów. Zasoby są przedstawione w ramach portalu internetowego.

Chronoportal niejako snuje opowieść na oczach obserwatorów. Obecnie obejmuje on lata do 1938 roku i wciąż się rozwija.

Projekt „Chronoportal Lublin” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej