W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Spacer pamięci
15.04.202217:49

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do wzięcia udziału w spacerze pamięci, który odbędzie się 19 kwietnia 2022 roku o godzinie 11:00 w Lublinie. Celem wydarzenia jest upamiętnienie żydowskich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny oraz utrwalenie pamięci o losach powstańców getta warszawskiego.


Projekt „Pamiętamy…17 marca – 19 kwietnia” powstał kilka lat temu, a jego tegoroczna edycja przyjęła formę spaceru w przestrzeni miasta. Historyczne ramy tej edukacyjnej akcji społecznej tworzą dwie ważne daty wpisujące się w 80. rocznicę akcji „Reinhardt” – moment likwidacji getta na Podzamczu, a także rozpoczęcie heroicznych walk zbrojnych w warszawskim getcie. Pracownicy Muzeum wspólnie z przedstawicielami lubelskich instytucji, pedagogami i uczniami przejdą ulicami Lublina, które w przeszłości były związane z dziejami ludności żydowskiej. Poprzez to wydarzenie Państwowe Muzeum na Majdanku włącza się również w obchody Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości.
 
Spacer pamięci wyznaczają 4 trasy, którymi przejdą grupy uczestników:

  • Brama Krakowska – ulica Lubartowska – Plac Zamkowy
  • Brama Krakowska – ulica Grodzka – Plac Zamkowy
  • Budynek dawnej Jesziwy – ulica Lubartowska – Plac Zamkowy
  • Skrzyżowanie ulicy Lotniczej oraz Drogi Męczenników Majdanka –Droga Męczenników Majdanka – Mauzoleum znajdujące się na terenie byłego obozu koncentracyjnego

Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w wydarzeniu i wybrania jednego z powyższych szlaków. Trzy pierwsze grupy po przejściu przez wyznaczone ulice Lublina spotkają się na Placu Zamkowym, skąd wspólnie skierują się pod Pomnik Ofiar Getta Lubelskiego. Ostatnia grupa przechodząca przez Drogę Męczenników Majdanka upamiętni ofiary pod Pomnikiem Mauzoleum, znajdującym się na terenie byłego KL Lublin.
Uczestnikom spaceru i mieszkańcom miasta zostaną rozdane przypinki przedstawiające żonkile – symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku lub mapki z dawnymi granicami getta na Podzamczu i Majdanie Tatarskim. Oddanie hołdu i złożenie kwiatów odbędzie się pod Pomnikiem Ofiar Getta Lubelskiego oraz przy Mauzoleum na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.


Wydarzenie ma charakter otwarty i nie wymaga wcześniejszych zapisów.
Dodatkowych informacji udzielimy pod numerami telefonów: (81) 710 28 27 oraz (81) 710 28 35.