W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sto lat „Dybuka” w Lublinie

Sto lat „Dybuka” w Lublinie
09.04.202112:26

8 kwietnia 1921 roku – Estera Rachela Kamińska, „matka polskiego teatru żydowskiego”, jako pierwsza wystawiła w Lublinie (w Teatrze Panteon, obecnym Teatrze Starym) nieśmiertelny dramat Szymona An-skiego Dybuk.

Przedstawienie Kamińskiej (grane w jidysz zaledwie kilka miesięcy po premierze sztuki w sławnym wykonaniu Trupy Wileńskiej) rozpoczęło trwającą do dziś historię Dybuka w Lublinie, której rozdziałami były m.in.przedstawienia grane w językach polskim i jidysz, parodie Dybuka wystawiane na deskach lubelskich teatrów, światowa premiera ekranizacji dramatu w reżyserii Michała Waszyńskiego i wreszcie jej repremiera w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Z tej okazji Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do obejrzenia internetowej wystawy poświęconej stuleciu Dybuka w Lublinie. Wystawa zabiera nas w bogaty świat żydowskich wierzeń ludowych, piszemy o sztuce An-skiego i jej ekranizacji, przypominamy fascynującą legendę chasydzką o wyjątkowym dybuku i Widzącym z Lublina, prezentujemy galerię wycinków prasowych, afiszów, zdjęć i innych materiałów związanych ze stuleciem Dybuka w Lublinie, a także najpiękniejsze przekłady sztuki An-skiego na język polski

Wystawa online

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane