W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sztuka w galerii i sztuka ulicy | NOC MUZEÓW

Sztuka w galerii i sztuka ulicy | NOC MUZEÓW
14.05.202105:43

Błyskotliwe, dowcipne, nieprzebierające w słowach – takie były hasła strajkujących kobiet. A co piszczy w lubelskiej sztuce? To już ostatnie dni, aby w Galerii Labirynt zobaczyć wystawy „Nigdy nie będziesz szła sama” i „Powiększenie 2”.

„Nigdy nie będziesz szła sama” stanowi dokumentację manifestacji, które ogarnęły całą Polskę po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Wystawę tworzą transparenty, kartony, wlepki, grafiki, zdjęcia i wideo. Prezentuje oddolny ruch, którego siły i skali nikt się nie spodziewał, ukazuje też gniew i mobilizację kobiet, które postanowiły walczyć o swoje sprawa. Z kolei hasła zaczerpnięte ze strajków przez długi czas funkcjonowały w internecie, stanowiąc przykład gwałtownych emocji, ale także erudycji, dowcipu i słowotwórstwa. Wszystkie te prace przyniesione przez uczestniczki i uczestników protestów układają się w opowieść o jednym z  największych ruchów społecznych ostatnich lat.

15 maja Galeria Labirynt zaprasza na oprowadzanie z latarkami po wystawie „Nigdy nie będziesz szła sama” podczas Nocy Muzeów 2021. Światło na prezentowane eksponaty rzucą latarki. Oprowadzanie będzie okazją do dzielenia się historiami związanymi z poszczególnymi banerami. Po oprowadzaniu organizatorzy zapraszają do Otwartego Studia Transparentów – jeśli będziesz chciał/a, możesz stworzyć swój własny manifest.

Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.
 

„Powiększenie 2” jest odpowiedzą na potrzebę prezentowania dorobku lubelskiego środowiska artystycznego. „Powiększenie” to cykl prezentacji, które mierzą się z mitem prowincjonalności, ukazuje on nowatorstwo, różnorodność artystycznych perspektyw i poszukiwań, które składają się na krajobraz polskiej sztuki. Drugim aspektem jest czas pandemii, który wymusił uważniejsze spojrzenie na to, co bliskie, skłonił do refleksji na temat lokalności i solidarności. W tej odsłonie prezentujemy prace Adama Oronia, Sławomira Tomana i Moniki Zadurskiej-Bielak, którzy sięgając po odmienne środku wyrazu prowadzą intrygujące poszukiwania w obrębie interesujących ich tematów.

Wystawy „Nigdy nie będziesz szła sama” (Galeria Labirynt, ul Popiełuszki 5, godz. 14-22), „Powiększenie 2” (Galeria Labirynt/Plaza, ul. Lipowa 13, godz. 13-18) są czynne do 16 maja.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane