W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uroczyska Pogranicza - trzytygodniowy międzynarodowy obóz wolontariacki

Uroczyska Pogranicza - trzytygodniowy międzynarodowy obóz wolontariacki
26.06.200809:25

Jeśli interesujesz się historią, kulturą tradycyjną, sztuką lub dziennikarstwem, chcesz nauczyć się czegoś nowego i pomóc w ratowaniu ginącego dziedzictwa kulturowego, zapraszamy do udziału w międzynarodowym work-campie „Uroczyska Pogranicza”. Wolontariusze z Polski, Niemiec, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będą w pracach remontowych, porządkowych i inwentaryzacyjnych na niszczejących zabytkowych cmentarzach prawosławnych i ewangelickich m.in. w Sobiborze, Andrzejowie Wytycznie na polsko-ukraińsko-białoruskim pograniczu.
Będzie to praca fizyczna, chwilami być może ciężka, prowadzona z użyciem wybranych technik konserwatorskich. Ponadto uczestnicy, wędrując po regionie, w zespołach lub indywidualnie przygotują własne prace audiowizualne (film, audycja dźwiękowa, fotografia, fotoreportaż, tekst), inspirowane wybranym wątkiem lokalnej historii i kultury. Pomogą w tym warsztaty fotograficzne i filmowe (praca z kamerą i podstawy montażu), prowadzone przez doświadczonych artystów, oraz seminarium historyczne. Będzie można także wziąć udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego – pieśni polskich i ukraińskich. Zapraszamy chętnych z Polski, Ukrainy, Białorusi i Niemiec w wieku 18-28 lat. Oczekujemy uczestnictwa w całym obozie. Ze względu na międzynarodowy charakter grupy ważna jest minimum podstawowa znajomość języka angielskiego. Zapewniamy noclegi, wyżywienie wegetariańskie, ubezpieczenie, transport na miejscu, materiały i narzędzia do pracy, asystę językową oraz pomoc w uzyskaniu wiz. Zwracamy koszty przejazdu w dwie strony i opłaty wizowe. Własny sprzęt foto/audio/video mile widziany. Ilość miejsc ograniczona. Bliższe informacje i zgłoszenia Towarzystwo dla Natury i Człowieka ul. Głęboka 8A 20-612 Lublin oikos@eko.lublin.pl termin: 17.08 - 6.09.2008 r. ........ Zachodnie Polesie, obszar bagien, dzikich jezior, odciętych od świata leśnych osad, do drugiej wojny światowej było również terytorium współegzystencji wielu narodowości, kultur i wyznań: żydowskich mieszkańców miasteczek, niemieckich kolonistów, prawosławnych i katolików. W latach 30. i 40. ub. wieku ziemie te były areną wydarzeń, które całkowicie niemal „przemieliły” tę kulturową mozaikę. Wydarzeń, które niejednokrotnie trudno jednoznacznie opisać: burzenie prawosławnych świątyń, hitlerowskie ludobójstwo, którego symbolem jest obóz zagłady w Sobiborze, konflikt polsko-ukraiński, przymusowe wysiedlenia, które dotknęły wszystkie właściwie narodowości, działalność antykomunistycznej partyzantki, do dziś skrajnie różnie oceniana, czego wyrazem są stojące obok siebie pomniki o przeciwstawnej wymowie... Po dawnych mieszkańcach pozostały nieliczne pamiątki, wśród nich zapomniane cmentarze – oddalone od zabudowy, zarośnięte lasem, zdewastowane, ale kryjące tajemnicze piękno: dzieła sztuki, trudne do odczytania inskrypcje. Prawdziwe uroczyska. Projekt Uroczyska Pogranicza dotowany jest w ramach programu „memoria. Wolontariat dla Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego” prowadzonego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” oraz Fundację Batorego. Celem programu jest zachęcanie młodych ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej do podejmowania wspólnych działań na rzecz ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt realizowany jest przy wsparciu Programu RITA Fundacji Edukacja dla Demokracji ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane