W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W 78. rocznicę akcji „Reinhardt” powstała interaktywna mapa

W 78. rocznicę akcji „Reinhardt” powstała interaktywna mapa
11.11.202115:04

Dwa miliony – tyle osób zginęło w wyniku rozstrzeliwań w likwidowanych gettach, zmarło w transportach deportacyjnych lub zostało zagazowanych w obozach zagłady. W 2021 roku obchodzimy 78. rocznicę przeprowadzenia akcji „Reinhardt”. Z tej okazji Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" opracował interaktywną mapę przedstawiającą miejsca związane z akcją.

Akcja trwała przez dwadzieścia miesięcy – od 16 marca 1942 roku do 4 listopada 1943 roku. Jej sztab znajdował się w Lublinie (budynek dzisiejszego Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1). Tutaj urzędował także  Odilo Globocnik – Dowódca SS i Policji na dystrykt lubelski (róg dzisiejszej ul. Wieniawskiej i Czystej), w tym mieście znajdowała się jego prywatna willa (dzisiejszy budynek stojący przy ul. Bocznej Lubomelskiej), a także magazyny, w których segregowano i przechowywano zagrabione mienie żydowskie (obecny budynek biblioteki KUL przy ul. Chopina 27).

Zespół Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” wraz z innymi instytucjami stworzył interaktywną mapę, która obejmuje miejsca związane z akcją  „Reinhardt”. Mapa została opracowana przez działający przy Ośrodku zespół HGIS Lublin we współpracy z konsultantami z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Mapa zawiera informacje o miejscach bezpośrednio związanych wydarzeniami akcji „Reinhardt”, zaznaczonych za pomocą dwudziestu dziewięciu znaczników. Dzięki systemowi interaktywnych połączeń internauta, oprócz informacji tekstowej o poszczególnych miejscach, może przeglądać powiązane z nimi fotografie, informacje o wydarzeniach i osobach. Może także zapoznać się materiałami źródłowymi. Podkład mapy interaktywnej stanowią przedwojenne plany Lublina, niepublikowane plany niemieckie i zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej. Połączenie materiałów kartograficznych umożliwia porównanie, jak wyglądał teren miasta w czasie wojny, a jak obecnie. Częścią mapy akcji „Reinhardt” jest szczegółowy plan obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Zespół opracowujący mapę:

  • Opracowanie kartograficzne: dr Jakub Kuna (UMCS)
  • Konsultacje merytoryczne: Jakub Chmielewski (Państwowe Muzeum na Majdanku), dr Krzysztof Tarkowski (Państwowe Muzeum na Majdanku)
  • Kwerendy archiwalne i historyczne: Volodymyr Dyshlevuk, Jacek Jeremicz, Anna Kończanin, Piotr Krotofil
  • Koordynacja logistyczna: Izabela Czumak, Jacek Jeremicz, Tadeusz Przystojecki
  • Współpraca: Marcin Fedorowicz, dr Bartosz Gajdzik

Pierwsza publiczna prezentacja mapy odbyła się podczas seminarium „Opowiedzieć / miejsca, mapy”  8 listopada 2021. 

Serwis poświęcony akcji "Reinhardt".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane