W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wakacje w Domu Kultury LSM
17.07.201819:08

"To najpiękniejszy dzień w moim życiu" – powiedziała 8-letnia Sylwia, uczestniczka lipcowych półkolonii w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dzieci wracały z wycieczki do Baranowa Sandomierskiego. 

20 lipca 2018 roku zakończyła się w Domu Kultury LSM tzw. „Akcja Lato 2018”, czyli półkolonie dla dzieci w wieku 7-11 lat. Trwały cztery tygodnie, a uczestniczyło w nich, w każdym tygodniowym turnusie, około 45 dzieci. Jak co roku zajęcia odbywały się w godzinach 9.00-15.30. Mali koloniści próbowali swych sił w zajęciach tanecznych, które prowadziła Anna Chrzan, układali wiązanki i bukiety z kwiatów ogrodowych i polnych w czasie warsztatów florystycznych pod okiem Anny Kozioł, uczestniczyły w zajęciach o charakterze psychologicznym prowadzonych przez Annę Boreńską z Fundacji „Emocja”, a także wykonywały różne przedmioty dekoracyjne z gliny, które potem wypalała w specjalnym ceramicznym piecu prowadząca zajęcia Małgorzata Banach.

Z dużym zainteresowaniem i zapałem uczestniczyły dzieci w zajęciach plastycznych, które prowadziła Monika Sierzpowska. Obracały się one wokół wielu ciekawych tematów, takich jak projektowanie znaczków pocztowych, wykonywanie własnych gier planszowych, kształtowanie z papieru tajemniczych postaci. A wszystko to pozwalało na zastosowanie różnych technik plastycznych. Magdalena Stopa-Lichograj z kolei w trakcie warsztatów wokalnych wraz z dziećmi śpiewała różne wakacyjne i turystyczne piosenki, wykorzystywane później w trakcie wycieczek. Z tajnikami teatru i sceny zapoznawała dzieci Natalia Matuszek, a gry i zabawy integracyjne prowadziła Anna Wójcik-Miroń. Nie zapomnieliśmy również o edukacji, ale na wesoło – w takiej atmosferze z elementami języka niemieckiego zapoznawały dzieci Anna Kupiszewska i Katarzyna Grambur.

Dzieci obejrzały też 12 ciekawych filmów w kinie „Grażyna”.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczestników kolonii wycieczki, a było ich co niemiara. Najpierw odwiedziły Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie obok wielu wiejskich zabudowań i zagród obejrzały zabudowania dawnego miasteczka i spróbowały swoich sił w wykonaniu ludowej wycinanki, potem był Ogród Botaniczny UMCS, po którego ścieżkach wędrowały śladami Nepomucena i Tadeusza Kościuszków, a także zapoznały się z wieloma okazami flory egzotycznej oraz roślinami zgromadzonymi na terenie ogrodu. Kolejna eskapada prowadziła do Dąbrówki w Lasach Kozłowieckich. To tam Magda i Robert Niedziałkowie prowadzą Gospodarstwo Edukacyjne, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć różne zwierzęta, usłyszeć odgłosy ptaków i wziąć udział w warsztatach dźwiękowych. Warto dodać, że Magda Niedziałek wcześniej miała też w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM piękną wystawę zdjęć egzotycznych ptaków, które od lat z pasją fotografuje. Historia Lublina w związku z minionym niedawno 700-leciem miasta przypomniana została dzieciom poprzez wycieczkę Lubelską Trasą Podziemną i nadzwyczaj atrakcyjną inscenizacją pożaru miasta Lublina, a 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wizytą w Narodowym Banku Polskim na specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach o polskich pieniądzach.

Dalekie wycieczki prowadziły do Baranowa Sandomierskiego w województwie podkarpackim, gdzie zwiedziliśmy renesansową siedzibę magnacką należącą dawniej m.in. do rodu Leszczyńskich, z którego wywodził się król polski Stanisław Leszczyński, a także Potockich, Krasickich i Dolańskich. W zamkowym parku mogliśmy zapoznać się też z zasadami elitarnej gry w golfa. 

Kolejnym celem naszych wędrówek był Zamość, „miasto idealne” zaprojektowane w 1580 roku przez włoskiego architekta Bernardo Morando na zlecenie kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W starej prochowni zapoznaliśmy się z dziejami twierdzy Zamość oraz zbiorami broni tam zgromadzonymi. Nieodzowna była również wizyta w zamojskim ZOO, gdzie podziwialiśmy mieszkające tam zwierzęta. Nie zapomnieliśmy również w czasie kolejnej wycieczki o przejażdżce kolejką wąskotorową na trasie Karczmiska-Opole Lubelskie-Polanówka-Karczmiska. To tam na polanie dzieci miały okazję własnoręcznie upiec przy ognisku przywiezione ze sobą kiełbaski i rozkoszować się ich smakiem.

Ostatnia nasza wyprawa prowadziła do Ujazdu w województwie świętokrzyskim i XVI/XVII -wiecznego zamku Krzyżtopór, dawnej siedziby rodu Ossolińskich. Zamek ten, który obecnie pozostaje w stanie ruiny, był przed wybudowaniem francuskiego Wersalu największą budowlą Europy. Dzieci zapoznały się z dziejami zamku i fantastycznymi legendami, które mu towarzyszą.

Sądzimy, że bogaty program „Akcji Lato 2018” i szereg atrakcji, które w czasie jego trwania miały miejsce, na długo pozostaną w pamięci małych uczestników półkolonii i będą inspiracją do późniejszego własnego poznawania kraju i świata.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane