W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wydawnictwo Teatru NN nagrodzone w prestiżowym konkursie 50 Books

Wydawnictwo Teatru NN nagrodzone w prestiżowym konkursie 50 Books
20.07.201712:42

„Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha wydany w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” został nagrodzony w konkursie 50 Books | 50 Covers. 50 Books | 50 Covers to konkurs na najlepiej zaprojektowaną książkę roku.

Konkurs organizowany jest od 1923 i uznawany jako jeden z najbardziej prestiżowych w branży projektowania graficznego na całym świecie. Nagrodzone książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Konkursowi towarzyszy wystawa, na której można oglądać nagrodzone publikacje. Organizatorem konkursu jest AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej). Od 2012 partnerem konkursu jest Design Observer.

Książka „Dziennik podróży” jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku zapoczątkowało trwającą siedem lat wyprawę przez czas opracowywania nowej koncepcji i przebudowy „współczesnych ruin” – teatru operowego, którego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, a zakończyły w roku 2016.

Projekt graficzny i skład przygotowali Idalia Smyczyńska, Paweł Szarzyński, Robert Zając

Z werdyktu jury:

Przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą.

Jessica Helfand

AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej) organizacja skupiająca profesjonalistów -twórców grafiki użytkowej. W celach statutowych podkreśla istotną rolę wzornictwa, nie tylko jako rzemiosła ale także siły, która podnosi poziom kultury wizualnej w społeczeństwie. AIGA wyznacza powszechne normy i standardy dotyczące wartości sztuki graficznej, promuje dobre praktyki projektowe wśród projektantów, wspiera działania edukacyjne w zakresie sztuk projektowych, jest także silną instytucją doradczą i opiniodawczą.

O autorach:

Idalia Smyczyńska – zajmuje się komunikacją wizualną (w szczególności projektowaniem wydawniczym i projektowaniem identyfikacji wizualnych). Współtworzy kolektyw  kilku.com . Inicjatorka i współorganizatorka konferencji dotyczącej grafiki użytkowej i typografii Typolub.

Robert Zając – projektant-grafik. Współtworzy kolektyw projektowy kilku.com . Zajmuje się identyfikacją wizualną, projektowaniem wydawniczym i systemami informacji kierunkowej. Absolwent i sympatyk Akademickiego Kursu Typografii. Mieszka i pracuje w Lublinie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej