W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wypisz Wymaluj - (Nie)literackie strefy kreatywności

04.06.201919:33

Projekt „Wypisz, wymaluj - (nie)literackie strefy kreatywności” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe w szczególności: dzieci (7-12 lat) i młodzież (13-18 lat).

Jego realizacja odbywać się będzie w trzech Filiach MBP w Lublinie (29, 38, 40) położonych w sąsiadujących ze sobą dzielnicach (Czechów, Sławin, Szerokie). Działania będą oscylować wokół wątków tematycznych łączących literaturę ze sztukami wizualnymi. Projekt podejmuje działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące rozwój i kreatywność. Dzięki niemu filie biblioteki staną się przestrzenią do twórczych eksperymentów ze słowem i obrazem.

W każdej z Filii w ramach tzw. stref kreatywności zostaną zrealizowane wydarzenia związane z przenikaniem się słowa i obrazu. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczestnicy będą mieli doskonałą okazję do twórczego spędzenia wolnego czasu, eksperymentów ze słowem i obrazem, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie zdobycia pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą. Dowiedzą się w jaki sposób powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Poznają tajniki tworzenia krojów pisma i pracy dziennikarskiej. Zaprojektują i wykonają własne grafiki, memy, napiszą hasła promujące czytanie.

Strefa kreatywności w Filii nr 29 będzie skupiona wokół podobieństw i różnic, które można zaobserwować pomiędzy odbieraniem treści wyrażonej jedynie słowem, a odbieraniem przekazu wyrażonego zarówno słowem, jak i obrazem. Spotkania będą koncentrować się wokół dwóch obszarów: słowo w sztuce ulicy - warsztaty street-art oraz słowo w komiksie - laboratorium tworzenia historyjek obrazkowych. Działania będą realizowane w oryginalny i ciekawy sposób, tak aby zachęcić do aktywności jak najszerszą grupę młodych ludzi. Każdy z cykli podsumowany zostanie otwartym eventem aktywizującym społeczność lokalną. Zaplanowano również wystawę komiksów stworzonych podczas warsztatów oraz wykonanie muralu.

W strefie kreatywności Filii nr 38 każde spotkanie będzie łączyć w sobie wykorzystanie współczesnego trendu na ikoniczność, hasłowość i popkulturowe ujęcie słowa i obrazu poparte podstawą literacką. “Notes młodej pisarki" to spotkanie autorskie oraz warsztaty literackie, które przeprowadzi znana, polska autorka książek dla dzieci i młodzieży - Ewa Nowak. Pod hasłem “Lubię czytać, jestem trendy" odbędą się zajęcia bazujące na preferencjach czytelniczych uczestników. "Pisanie jest na topie” - pokaże, że ręczne tworzenie własnych krojów pisma i prostych grafik wciąż ma ogromną siłę przekazu i może sprawiać wiele przyjemności. “Literacki kontent wizualny” będzie próbą syntezy nowego języka obrazowego, popularnego wśród młodzieży (memów) z wątkami literackimi. Jako podsumowanie prac warsztatowych zostanie zaprezentowana wystawa memów literackich.

Sfera kreatywności w Filii nr 40 będzie skoncentrowana wokół literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz problemu popularyzacji czytelnictwa wśród tych grup odbiorców poprzez różne kanały. Zagadnienie będzie potraktowane w sposób nowatorski i atrakcyjny dla młodych ludzi. Warsztaty obejmą dwa bloki tematyczne. Pierwszy to słowo - tutaj uczestnicy będą szlifować swoje umiejętności pisarskie w różnych formach pod okiem dziennikarza. Drugi blok to obraz i jego wykorzystanie w celach promocji czytelnictwa i książki. Warsztaty z kreowania form graficznych zostaną zakończone wernisażem. Dodatkowo w ramach działań łączących słowo i obraz, odbędą się warsztaty z kaligrafii skierowane do różnych grup wiekowych.

Program:

  • Filia nr 29 MBP, ul. Kiepury 5a

CZERWIEC
27, 28.06 - "Laboratorium komiksu" - warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży
LIPIEC
4, 5.06 - "Laboratorium komiksu" - warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży
9, 11, 16, 18, 23, 25.07 - "Mural literacki" – warsztaty street-art dla młodzieży

  • Filia nr 38 MBP, ul. Relaksowa 25

CZERWIEC
5.06 - “Notes młodej pisarki” - spotkanie autorskie z Ewą Nowak
5.06 - “ABC pracy pisarskiej” - warsztaty literackie
6, 10, 17.06 - “Lubię czytać, jestem trendy” - warsztaty tworzenia motywów literackich na tkaninie
17.06- “Literacki kontent wizualny” - warsztaty tworzenia memów
LIPIEC
2.07- “Literacki kontent wizualny” - warsztaty tworzenia memów
3, 4, 10.07 - “Pisanie jest na topie!” - warsztat z kreatywnego wykorzystania liternictwa

  • Filia nr 40 MBP, ul. Sławin 20

CZERWIEC
4, 11.06 - “Pytaj, czytaj, pisz!” - warsztaty dziennikarskie
24, 25, 26, 27.06 - “Kultura - widzisz więcej” - warsztaty plastyczne
29.06 - “Małe dzieło - litera” - warsztaty z kaligrafii
LIPIEC
1, 8.07 - “Małe dzieło - litera” - warsztaty z kaligrafii

Informacje i zapisy:
Filia nr 29 tel. (81) 741 92 94
Filia nr 38 tel. (81) 311 01 12
Filia nr 40 tel. (81) 511 10 76

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.