W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawy lubelskich artystów w Tbilisi

Wystawy lubelskich artystów w Tbilisi
05.10.201913:35

W ramach obchodów Dni Miasta Tbilisi, w stolicy Gruzji zostaną zaprezentowane dwie wystawy prac lubelskich artystów. Pochodzący z Ukrainy fotografik i historyk Roman Krawczenko podczas swojej wystawy pt. „Lublintone. Lublin – srebro na szkle” zaprezentuje 23 wykonane unikatową autorską techniką fotograficzną prace przedstawiające lubelskie zabytki, ulice, zaułki i znane miejskie krajobrazy.

Roman Krawczenko jest czołowym ambrotypistą na Ukrainie (Krymie) i w Polsce. Jako pierwszy na Ukrainie odtworzył XIX-wieczną technikę fotograficzną mokrej płyty kolodionowej zaproponowaną w 1851 roku przez angielskiego naukowca Fredericka Scotta archera (1814–1857). Jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikatowej technologii tworzenia fotografii na szkle. Od 2015 roku Roman Krawczenko opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury w Lublinie – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z najpiękniejszych zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verre églomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Każda praca wykonana ręcznie w tej technice (ze srebra na płytkach szklanych) jest wyjątkowa. Jest to najostrzejsza technika fotograficzna jaką kiedykolwiek wynaleziono. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem „lublintone”. Roman Krawczenko chętnie przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii ambrotypicznej.

Drugą z zaprezentowanych w Tbilisi wystaw będzie wystawa misternych i oryginalnych akwafortów wybitnego i odnoszącego międzynarodowe sukcesy grafika Artura Popka – profesora w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wystawy zatytułowanej „Nasza pierwsza maszyna do robienia buziaczków” zostanie zaprezentowanych około 50 prac lubelskiego artysty. Artur Popek zaprasza do obrazu świata z jednej strony bajkowego, romantycznego, pełnego metafor i alegorii, lecz z drugiej – mechaniczno-technicznego, odwołującego się do wizji postępu, świata maszyn, wieku elektryczności. Artur Popek tworzy w technikach metalowych: akwaforta, sucha igła, akwatinta, mezzotinta, a także w technice litografii i mediów komputerowych, zajmuje się także malarstwem.

Artur Popek urodził się 26 maja 1960 roku w Szczebrzeszynie. Ukończył z wyróżnieniem psychologię oraz wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1983 roku podjął pracę w Instytucie Wychowania Artystycznego jako asystent-stażysta, a następnie asystent i starszy asystent. W 2011 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Od 2013 profesor zwyczajny. Dziekan Wydziału Artystycznego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kadencję 2012–2016. Artur Popek należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzy- szenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i ADOGI (Międzynarodowe Stowarzyszenie Małej Formy Graficznej) w Barcelonie (Hiszpania). Od 2000 roku związany z Grupą KRAK – Hollywood, L.A. USA. Od 2000 roku Dyrektor Artystyczny Society for Arts w Chicago USA. W latach 2001–2010 współpracował jako grafik-ilustrator z Nowym Dziennikiem w New York USA. Zorganizował ponad 75 wystaw indywidualnych (m.in.: Bratysława – Instytut Polski 2000, Chicago – USA, Society for Arts, 1999-2003; Los Angeles California USA, Director’s Guild of America 2000; Charlotte – Unlimited Art Gallery 2002, Buffalo USA, Canissius College Gallery 2013), brał udział w ponad 70 wystawach międzynarodowych oraz 120 wystawach zbiorowych. Jest autorem ponad stu projektów katalogów, książek, druków akcydensowych itp. Jest laureatem kilkunastu prestiżowych nagród i wyróżnień w zakresie grafiki i malarstwa. Jego prace zdobyły renomę międzynarodową, wchodząc w skład wielu zbiorów uznanych galerii, muzeów oraz prywatnych kolekcji.

Wystawy Romana Krawczenki oraz Artura Popka zostaną zaprezentowane w Centrum Informacyjnym Unii Europejskiej i NATO w Tbilisi od 6 października do 6 listopada 2019 roku. Otwarcie wystaw z udziałem p. Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin ds Kultury, Sportu i Partycypacji – będzie miało miejsce 6 października o godzinie 18:00.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających w Centrum Informacyjnym Unii Europejskiej i NATO w Tbilisi od pon. do pt. w godz. 9:30-19:00.
Wystawy są organizowane we współpracy z Ambasadą RP w Tbilisi oraz Urzędem Miasta Tbilisi.

 

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane