W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Żniwowanie w skansenie
24.07.202009:56

Święty czas żniw w Muzeum Wsi Lubelskiej pora zacząć! Lada dzień, na polu złocącego się żyta tuż przy wiatraku z Zygmuntowa, pojawią się żniwiarze z sierpami i kosami w dłoniach, aby zebrać tegoroczny plon.

W niedzielę,  26 lipca w godz. 11:00-15:00  w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się  Żniwowanie w skansenie . Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach, tak jak to miało miejsce na przedwojennej wsi, wkroczą na pole obsiane żytem tuż przy wiatraku z Zygmuntowa. Podczas tego uroczystego, długo oczekiwanego wydarzenia – bo takim zwykle były żniwa, zechcemy przywołać atmosferę święta i ogólnej radości, która towarzyszyła żniwiarzom przy sprzęcie zboża.

W tym dniu  zaprezentowane zostaną pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną oraz posiłek i odpoczynek żniwiarzy, a będzie im towarzyszył bogaty komentarz tłumaczący dawne zwyczaje związane ze żniwowaniem.

Ponadto w ramach wydarzenia odbędą się pokazy Droga do chleba, która poprowadzi nas od młocki i oczyszczania zboża w okólniku z Urzędowa poprzez pracę młynarza w wiatraku z Zygmuntowa, aż do wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa.
 

Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane