"Dzień z kulturą romską w Lublinie"
Projekt został zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”
Organizator:
Okres realizacji: 1.05.2019-31.12.2019
Projekt miał charakter kulturalno-edukacyjny. Jego celem był wzrost integracji społeczności romskiej z nieromską w Lublinie oraz zwiększenie edukacji obywatelskiej i kulturowej uczniów poprzez przedstawienie kultury romskiej. Skierowany był do dzieci, młodzieży, ich rodziców, nauczycieli oraz innych mieszkańców Lublina pochodzenia romskiego i polskiego.
Przedsięwzięcie było okazją do nawiązania wzajemnych kontaktów pomiędzy przedstawicielami społeczności romskiej i polskiej młodszego i starszego pokolenia, wzmacniania już istniejących więzi oraz poznania tradycji i obyczajów romskich. Podczas wydarzenia została przedstawiona prezentacja nt. życia i twórczości Bronisławy Wajs („Papuszy”) - słynnej poetki romskiej piszącej w języku romskim, której wiersze były tłumaczone i publikowane przez takich polskich poetów, jak Julian Tuwim oraz Jerzy Ficowski. Została również wygłoszona prelekcja o Bronisławie Wajs – niezwykłej romskiej kobiecie, która była świadkiem najbardziej dramatycznych dla społeczności romskiej wydarzeń ubiegłego stulecia. Prelekcja stała się okazją do rozmowy nt. tragicznego losu tej społeczności w XX wieku. Dodatkowo dzieci zaprezentowały wybrane wiersze poetki. Kolejnym elementem był pokaz prezentacji multimedialnej pt. „W kręgu kultury romskiej” przygotowanej przez Stowarzyszenie „ROM”, która przybliżyła kulturę, tradycję i zwyczaje charakterystyczne dla społeczności romskiej. Przedsięwzięcie uświetniły występy zespołów muzycznych „Złoty Tabor” oraz „Bahtałe Roma”, które zaprezentowały muzykę, wykorzystującą motywy wywodzące się z tradycji romskich.
Kwota dotacji: 6.000,00 zł
I. "Integracja społeczności romskiej ze społecznością polską, ukraińską i żydowską – działania edukacyjne"
Projekt został zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”
Organizatorzy:
Współorganizatorzy:
Okres realizacji: 1.09.2018-31.12.2018
Projekt miał charakter edukacyjno-kulturalny. Jego celem był wzrost integracji społeczności romskiej z nieromską w Lublinie oraz zwiększenie edukacji obywatelskiej i kulturowej uczniów poprzez przedstawienie czterech kultur w trakcie spotkania integracyjnego o charakterze edukacyjno-kulturalnym, które odbyło się w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. Projekt skierowany był do dzieci, młodzieży, nauczycieli, a także rodziców pochodzenia romskiego oraz polskiego, ukraińskiego i żydowskiego, którzy wzięli udział w ww. spotkaniu. Były to dzieci uczęszczające do szkół z terenu Lublina, podległych Gminie Lublin.
Na przestrzeni września-października 2018 r. animator posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć z uczniami i doświadczenie w prowadzeniu zajęć z edukacji międzykulturowej we współpracy z przedstawicielami mniejszości uczestniczącymi
w projekcie i nauczycielami przeprowadził warsztaty z zakresu edukacji międzykulturowej na temat kultury, tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla społeczności romskiej, polskiej, ukraińskiej i żydowskiej oraz przygotował uczniów, którzy zaprezentowali poszczególne kultury podczas spotkania integracyjnego. Integracyjne spotkanie edukacyjno-kulturalne społeczności romskiej ze społecznością polską, ukraińską i żydowską było wydarzeniem zwieńczającym działania projektowe. Uczniowie uczestniczący w warsztatach przedstawili prezentacje multimedialne na temat czterech kultur przygotowane pod opieką animatora. Po przedstawieniu każdej kultury artysta lub zespół zaprezentował na żywo muzykę, która wykorzystuje motywy muzyczne wywodzące się z tradycji romskich, polskich, żydowskich i ukraińskich. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję spróbować dań kuchni romskiej, polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. W spotkaniu wzięło udział około 200 osób.
Kwota dotacji: 10.000,00 zł, wykorzystane środki: 9.862,00 zł
II. "Integracyjny wyjazd na wycieczkę do miejsc pamięci pomordowanych Romów"
Projekt został zrealizowany dzięki dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach modułu edukacyjnego rządowego „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”
Organizatorzy:
Okres realizacji: 22.06.2018-31.10.2018
Celem projektu była integracja i edukacja historyczna oraz kulturowa poprzez organizację wyjazdu połączonego z odwiedzeniem miejsc ważnych historycznie dla społeczności romskiej. Integracja społeczności romskiej jest bardzo ważnym elementem rozwijania kultury i dziedzictwa historycznego tej mniejszości. Poprzez wspólne wyjazdy do miejsc pamięci Romów wszystkie pokolenia lubelskiej społeczności romskiej mają możliwość zapoznania się z historią, kulturą Romów oraz kraju, w którym mieszkają.
W wyjeździe rodzinnym uczestniczyły dzieci romskie oraz ich rodziny. Wyjazd miał na celu także pogłębienie wiedzy o miejscach historycznie i kulturowo ważnych dla społeczności romskiej. Łącznie w wyjeździe integracyjnym wzięło udział 30 osób: w tym 20 dzieci romskich, 10 dorosłych Romów, i dodatkowo 3 opiekunów i 1 kierownik.
Kwota dotacji: 17.000,00 zł
"Europejski Lublin – współpraca na rzecz kultury"
Projekt współfinansowany w ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”
Komponent: Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie, działanie: 2.1. Partnerstwo miast.
Partner wiodący: Gmina Lublin
Partnerzy projektu:
Okres realizacji: 12-16 sierpnia 2017 r.
Celem ogólnym projektu było zintensyfikowanie współpracy kulturalnej Lublina i jego miast partnerskich na rzecz realizacji wspólnych projektów kulturalnych promujących dialog międzykulturowy i wolontariat.
W wyniku realizacji projektu udało się zaprezentować miastom partnerskim Lublina potencjał lubelskich instytucji kultury, obszary, w których realizują swoje projekty, w których chcieliby rozwijać europejską współpracę. W ramach projektu powstała sieć kontaktów pomiędzy instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz kultury w miastach partnerskich oraz zostały wypracowane rekomendacje dla działań na rzecz dialogu, szczególnie z krajami Europy Wschodniej, w oparciu o model partycypacyjny, włączający lokalną społeczność i wolontariuszy.
W projekcie wzięło udział 76 przedstawicieli 8 miast partnerskich: 14 z Poniewieża (Litwa), 7 z Münster (Niemcy), 5 z Timişoary (Rumunia), 4 z Popradu (Słowacja), 6 z Nowego Sadu i 5 z Belgradu (Serbia), 5 z Nancy (Francja), 30 z Lublina.
Działania projektowe odbywały się w okresie głównych obchodów 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim, a także Jarmarku Jagiellońskiego 2017.
Działania projektowe odbywały w okresie głównych obchodów 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim, a także Jarmarku Jagiellońskiego 2017. Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami lubelskich instytucji kultury oraz prezentacje dobrych praktyk Lublina w promowaniu dialogu międzykulturowego poprzez projekty kulturalne. Podczas wizyty w lublinie w dn. 12-16 sierpnia 2017 r. odbyło się zwiedzania miasta i jego najważniejszych atrakcji turystycznych oraz instytucji kultury. Również mieszkańcy Lublina mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami zaproszonych miast, gdyż oficjalnym delegacjom towarzyszyli twórcy ludowi i muzycy tradycyjni, którzy swoje umiejętności zaprezentowali podczas trwającego w tym czasie Jarmarku Jagiellońskiego.
Kwota dofinansowania: 12.000,00 €
"CREATIVE SPIRITS - Stymulowanie kreatywnej przedsiębiorczości poprzez przygotowanie i realizację miejskich strategii"
Partner wiodący:
Partnerzy:
Całkowita wartość projektu: 608194,89 Euro, wartość działań realizowanych przez Lublin - 52171,75 Euro
Wartość dofinansowania: 85% wartości działań - 44345,99 EUR
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Nazwa programu: URBACT III.Priorytet: 3. Konkurencyjność przedsiębiorstw
Termin realizacji projektu: 06.06.2017 – 06.06.2019
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu URBACT III
Ogólnym celem projektu było opracowanie i wdrożenie procedur pozwalających rozwinąć przemysły kreatywne na obszarze rewitalizowanym.
Lublin może pochwalić się znaczną liczbą przedsiębiorstw kreatywnych, które w obecnej perspektywie stanowią grupę strategiczną, najbardziej innowacyjną i o największym potencjale rozwoju oraz tworzenia nowych miejsc pracy. W ostatnich latach Gmina Lublin zrealizowała zadania związane z promocją przemysłów kreatywnych (np. KREATYWNI) czy promocją lubelskich rzemieślników (Lubelscy Kupcy). Projekt ukierunkowany był na wymianę doświadczeń i uczenie się od innych miast i gmin, które wspólnie chcą wypracować nowe podejście do zamówień publicznych.
W ramach projektu opracowane zostały plany działania, które będą mogły być wdrożone w miastach w celu przyciągnięcia kreatywnych przedsiębiorców do centrum miasta co przyczyni się do rozwoju gospodarki lokalnej w miastach partnerów projektu.
Projekt wpisał się w realizowaną w Gminie Lublin Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Powyższa strategia ma na celu, między innymi, stawić czoła następującym wyzwaniom: tworzenie partnerstw i klastrów przedsiębiorstw kreatywnych oraz budowę systemu inkubatorów przedsiębiorczości; wspieranie rozwoju nowych mediów; wspieranie działań i dostępu do wydarzeń kulturalnych, m.in. poprzez użycie nowych technologii; wspieranie komercjalizacji przedsięwzięć kreatywnych.
Całkowita wartość budżetu II fazy projektu wynosiła 3 166 124,60 PLN (słownie: trzy miliony sto sześćdziesiąt sześć tysięcy sto dwadzieścia cztery złote sześćdziesiąt groszy), natomiast wartość części budżetu przeznaczonej dla Gminy Lublin wyniosła 186 257 PLN - dofinansowanie na poziomie 85% pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast 15% stanowił wkład własny Gminy Lublin - 32 869 PLN.
Zapraszamy na nasz fanpage projektu Lubelska Dzielnica Kreatywna
"Profesjonalizacja kadr sektora kultury Lublina i Lwowa w zakresie zarządzania projektami"
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska − Białoruś − Ukraina 2007-2013
Partner wiodący: Gmina Lublin
Partner projektu: Instytucja Komunalna „Instytut Miasta” (Lwów)
Okres realizacji: 1.02.2014-31.01.2015
Celem projektu było podniesienie standardów zarządzania projektami kulturalnymi w Lublinie i Lwowie oraz podniesienie poziomu wiedzy i kompetencji kadry zaangażowanej w realizację projektów kulturalnych w Lublinie i Lwowie.
Grupy docelowe: polskie i ukraińskie instytucje kultury, samorządy, organizacje pozarządowe działające w sektorze kultury, menedżerowie kultury, animatorzy.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:
Budżet projektu: 49 943,00 €
"Inwestycja w kulturę. Działania systemowe na rzecz edukacji kulturalnej"
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska − Białoruś − Ukraina 2007-2013
Partner wiodący: Gmina Lublin
Partnerzy projektu:
Do projektu zaproszono: miejskie instytucje kultury, artystów, instruktorów oraz operatorów kultury działających w Lublinie, Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku i Równym.
Grupy docelowe projektu to 9 instytucji kultury współfinansowanych przez samorząd:
Okres realizacji: 1.05.2013-31.12.2015
Celem projektu było wzmocnienie potencjału i roli domów kultury w budowaniu współpracy kulturalnej na obszarze polsko-ukraińskiego pogranicza.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:
Dzięki projektowi lokalne instytucje kultury zostały wyposażone w sprzęt niezbędny do realizacji programu „Medialab East”. Pozwala to na realizację międzynarodowych i transgranicznych projektów wykorzystujących nowe technologie i nowe media, uatrakcyjnia ofertę programową prowadzoną przez te instytucje o nowe programy wykorzystujące zakupiony sprzęt.
Budżet projektu: 888 541,00 €
I. "Bliżej siebie. Trzy kultury, jedna Europa – współpraca instytucji kultury, organizacji pozarządowych i animatorów"
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska − Białoruś − Ukraina 2007-2013
Partner wiodący: Gmina Lublin
Partnerzy projektu: Rada Miejska Lwowa, Komitet Wykonawczy Rady Miasta Brześć
Do projektu zaproszono: instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz animatorów działających w Lublinie, Lwowie i Brześciu.
Grupy docelowe projektu to 8 instytucji kultury współfinansowanych przez samorząd:
Okres realizacji: 30.08.2012-29.08.2013
Celem ogólnym projektu było zwiększenie możliwości instytucjonalnej współpracy w obszarze kultury poprzez wymianę informacji i doświadczeń oraz rozpowszechnienie przykładów „dobrych praktyk” pomiędzy miastami Lublin, Lwów oraz Brześć.
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:
Budżet projektu: 172 442,00 €
II. "HerO - Dziedzictwo jako Szansa - Strategia Zrównoważonego Rozwoju dla Miejskich Obszarów Historycznych"
(HerO – Heritage as Opportunity – Sustainable Management Startegies for Vital Historic Urban Landscape) – projekt w ramach programu URBACT II - Sieć Rozwoju Obszarów Miejskich- dotyczącego wymiany wiedzy i nauki dla miast wspierających Inicjatywę Komisji Europejskiej „Regiony na rzecz zmian gospodarczych”.
Zabytkowy krajobraz miejski zyskuje swoje wyjątkowe i uniwersalne znaczenie zarówno w miarę ewolucyjnego narastania jak i planowanego rozwoju przestrzennego, w ciągu znaczącego przedziału czasowego, a będącego efektem procesu urbanizacji, uwarunkowań topograficznych i wartości gospodarczych i społeczno kulturalnych właściwych lokalnej społeczności.
Ten cytat z Wiedeńskiego Memorandum „Światowe dziedzictwo a współczesna architektura – zarządzanie Zabytkowym Krajobrazem Miejskim” (Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, 2005) stwierdza, że zabytkowy krajobraz miejski nie może być postrzegany jedynie jako zbiór znaczących zabytków, ale raczej należy go traktować jako żywy organizm i żywotną przestrzeń do życia jego mieszkańców.
Jednakże, szybko zmieniające się warunki naszych czasów (np. rosnąca konkurencyjność gospodarcza której towarzyszy presja inwestycyjna, zmiany klimatu, zmiany demograficzne itp.) stanowią duże wyzwanie w zarządzaniu wielu historycznych obszarów miejskich, których nie da się już rozwiązać poprzez tradycyjne polityki sektorowe. Brak równowagi pomiędzy wymogami postępu a zachowaniem tkanki zabytkowej skutkuje często albo stagnacją gospodarczą, albo utratą walorów historycznych, a wraz z nią, utratą tożsamości.
Brak wielopoziomowej współpracy z odpowiedzialnymi Instytucjami Zarządzającymi i brak zintegrowanych polityk zrównoważonego rozwoju miast, łączących zachowanie dziedzictwa kulturowego z rozwojem społeczno-ekonomicznym zabytkowych zespołów krajobrazu miejskiego mogą doprowadzić do utraty konkurencyjności obszarów miejskich, wraz z obniżeniem ich atrakcyjności zarówno dla mieszkańców jak i dla osób odwiedzających.
Stojąc wobec zróżnicowanych wyzwań wobec różnej wielkości miast historycznych Europy, projekt sieci HerO ma na celu wypracowanie strategii zintegrowanego zarządzania oraz innowacyjnych metod, instrumentów, polityk i programów działań będących „dobrymi praktykami” w osiąganiu właściwej równowagi między zachowaniem dziedzictwa kulturowego zabytkowego krajobrazu miejskiego, stanowiącego element tożsamości i integralną część historii Europy, a umożliwieniem zrównoważonego rozwoju urbanistycznego ku przyszłości, tak aby zachować i wzmocnić atrakcyjność i konkurencyjność zabytkowych krajobrazów miejskich (równoważąc rozłączne wymagania „użytkowników” i wymogi ochrony dziedzictwa kulturowego – miejscowej gospodarki, mieszkańców, turystów, właścicieli nieruchomości, UNESCO, konserwatorów itp.)
W programie HerO udział bierze 10 miast europejskich, liderem których jest Regensburg (Ratyzbona). Większość z miast, które biorą udział w tym programie zamieszczonych jest na liście Dziedzictwa UNESCO. (Lublin zamieszczony jest na Liście Dziedzictwa Europejskiego)
Partnerzy projektu: