W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jakub Gąska
Imie: Jakub
Nazwisko: Gąska
Płeć: mężczyzna

Biografia

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrla oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ewy Iżykowskiej. Stypendysta Istituto Superiore di Studi Musicali „Achille Peri” w Reggio Emilia we Włoszech oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W ramach Studenckich Warsztatów Operowych debiutował jako St. Brioche w operetce Wesoła wdówka F. Lehara w Operze Nova w Bydgoszczy. W tym samym teatrze operowym kreował postaci Monostatosa w operze Czarodziejski flet W. A. Mozarta, Macieja w operze Straszny dwórS. Moniuszki, Eneasza i Marynarza w operze Dydona i Eneasz H. Purcell'a. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu występował jako Józef w operetce Wiedeńska krew J. Straussa, a w Operze na Zamku w Szczecinie jako Rzemieślnik w operze The fairy QueenH. Purcell'a. Ponadto w swoim repertuarze posiada partie: Edwina w operetce Księżniczka czardasza, Żupana w operetce Hrabina MarizaI. Kalmana, Orlofskiego i Alfreda w operetce Zemsta nietoperzaJ. Straussa, Gastona w operze La Traviata, Abdalla w operze NabuccoG. Verdiego.Od 2012 związany jako solista z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie kreuje role: Motla w musicalu Skrzypek na dachuJ. Bocka, Emila w Porwaniu SabinekF. I P. von Schonthan, Adama w Ptaszniku z TyroluK. Zellera oraz bierze udział w koncercie The Musical Show.

Wykonywał również partie solowe w Carmina Burana C. Orffa i Mszy C-dur KoronacyjnejKV 317 oraz Missa Solemnis KV 337 W. A. Mozarta. Dokonał prawykonania partii solowej w Epitafium Tragedii Smoleńskiej – 2010A. Nikodemowicza, a także wystąpił z recitalem zapomnianych pieśni Józefa Wieniawskiego w ramach FSK w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Finalista i laureat nagrody specjalnej podczas Konkursu Operetkowego im. I. Borowickiej w Krakowie. Uczestniczył w V Festiwalu Wokalnym Belcantow Nałęczowie, Operowym Forum Młodych przy Bydgoskim Festiwalu Operowym w Operze Nova w Bydgoszczy, Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych Face to Facew Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju (2013).

Ukończył Mistrzowskie Kursy Wokalne Maestry Heleny Łazarskiej, Anity Garanča, Matjaza Robavsa, Ewy Iżykowskiej, a także I Profesjonalny Kurs Interpretacji Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krynicy Zdroju.

Zajmuje się również pracą pedagogiczną prowadząc klasę śpiewu solowego w ZSM nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie.
Spektakle w których gra

Porwanie Sabinek
Kopciuszek
Zemsta Nietoperza
Ptasznik z Tyrolu
Skrzypek na Dachu