W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Marian Josicz
Imie: Marian
Nazwisko: Josicz
Płeć: mężczyzna

Pracę artystyczną rozpoczynał w Zespole Pieśni i Tańca "Warszawa” prowadzonym przez Mirę Zimińską i Tadeusza Sygietyńskiego. Po rozwiązaniu zespołu trafił do Opery Warszawskiej występując obok takich artystów jak: M. Fołtyn, B. Paprocki, B. Ładysz, A. Hiolski.
W roku 1962 otrzymał od Barbary Kostrzewskiej propozycję podjęcia pracy w Teatrze Muzycznym w Lublinie, gdzie w roku 2005 obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Był zapraszany na występy gościnne do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Operetki Dolnośląskiej we Wrocławiu, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Teatru Lalki i Aktora w Lublinie.
Przez 50 lat przebywania na scenach Lublina i całej Polski zagrał ponad 150 ról, z których ważniejsze to:
- Daniłło - Wesoła Wdówka
- Adam - Ptasznik z Tyrolu
- Petruccio - Poskromienie złośnicy
- Gaspard - Dzwony z Cornewill
- Bokser - Boso, ale w ostrogach
- Bryndas - Krakowiacy i górale
- Horodniczy - Rewizor
- Tewje - Skrzypek na dachu
Otrzymał czterookrotnie Wojewódzką Nagrodę Teatralną za wybitne osiągnięcia artystyczne, Złotą odznakę Zasłużony dla Miasta lublina, Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis”, Złoty Krzyz Zasługi, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu odrodzenia Polski.

Źródło: www.teatrmuzyczny.eu