W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Andrzej Lampert
Imie: Andrzej
Nazwisko: Lampert
Płeć: mężczyzna

Urodził się w Chorzowie, gdzie ukończył wydział wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II st., aby następnie studiować w Akademii Muzycznej w Katowicach (2003-2005) na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Zaintersowania tą dziedziną zaowocowały wieloma sukcesami (m.in wygraniem konkursu „Szansa na Sukces”, gdzie śpiewał również repertuar klasyczny, wieloma występami w TV oraz nagraniem szeregu płyt, m.in. z zespołem PIN), ujawniając wielką muzykalność, a przede wszystkim osobowość artystyczną, która potrafiła prawdziwie fascynować publiczność i zdobyła mu dużą popularność. W roku 2008 dokonał nagrania, (które znalazło się w rozszerzonej wersji albumu „Symphony”) wspólnie z słynną Sarah Brightman, która tak oceniła Lamperta: „...Trzeba mieć naprawdę dużą skalę by okiełznać ten utwór! Andrzej sięga tutaj wyżyn - w jego wykonaniu utwór ten jest przesycony wielkimi emocjami i uczuciem. To zdecydowanie głos na światowym poziomie i jestem bardzo zadowolona z rezultatu nagrania."

W 2008 roku Lampert ukończył z wyróżnieniem wydział wokalno – aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, (śpiew solowy u Janusza Borowicza). Od 2011 pozostaje pod stałą opieką wokalną prof. Heleny Łazarskiej (Wiedeń). Jeszcze w czasie studiów, obok wielokrotnego udziału w warsztatach wokalnych Ryszarda Karczykowskiego, śpiewał w ramach seminariów organizowanych przez Internationale Bachakademie Stuttgart pod dyrekcją Helmutha Rillinga.

Na III Konkursie Wokalnym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy otrzymał nagrodę specjalną Aukcji Polskiej Sztuki Współczesnej 2005 w Nowym Jorku, ufundowaną z inicjatywy Wiesława Ochmana „dla najbardziej obiecującego głosu tenorowego”. Rozwój głosu i pogłębienie zainteresowań muzyką klasyczną sprawiły, że A. L. coraz częściej zaczął być zapraszany do udziału w ważnych koncertach, które niejednokrotnie zacierały granice pomiędzy głównymi nurtami muzycznymi – od popu i broadwayowskich szlagierów, po klasykę i wielkie arie operowe. Coraz częściej jednak występował w repertuarze klasycznym (Teatr Wielki w Poznaniu, Opera w Bytomiu i Szczecinie, Filharmonie w Warszawie, Katowicach, Słupsku, Krakowie i in.).

W 2008 roku - zaangażowany przez Dyrekcję Opery na Zamku w Szczecinie - wziął udział w jedynym istniejącym nagraniu opery Moniuszki „Paria” (wydawnictwo „DUX”). Kilkakrotnie zapraszany do Kanady, śpiewał w Toronto koncerty słynnych arii tenorowych z towarzyszeniem Celebrity Symphony Orchestra, a odniesione sukcesy owocują dalszymi zaproszeniami. W roku 2013 wziął udział w koncertach na terenie Niemiec (Sala Opery w Wuppertal, Duessel, Mettmann).

W 2010 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu zadebiutował partią Alfreda w "Traviacie" G. Verdiego, którą wykonywał także w Katowicach w Teatrze Sląskim w 2012 roku. W tym samym roku odbył się udany debiut w partii Pinkertona (Butterfly) na scenie Opery Krakowskiej. 1 lutego 2013 ponownie na scenie Opery w Bytomiu zadebiutował jako Lensky w operze P. Czajkowskiego „Eugeniusz Onegin”. W kwietniu 2013 na XV Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu otrzymał drugą nagrodę w kategorii głosów męskich (pierwszej nie przyznano), a także na XV Imrich Godin International Vocal Competition IUVENTUS CANTI we Vrablach (Słowacja) otrzymał trzecią nagrodę w kategorii głosów męskich.

W sierpniu 2013 roku wystąpił w Preisträgerkonzert w ramach Salzburger Festspiele.10-tka nagrodzonych wykonawców (Lampert jako jedyny Polak w tej grupie) wybrana została spośród 1166 uczestników Sommerakademie Mozarteum w Salzburgu.
Od września 2013 roku jest solistą Opery Krakowskiej. W grudniu b. r. powiększył swój repertuar o kolejną partię i zadebiutował w roli Nemorina w „Napoju miłosnym” Gaetano Donizettiego. W maju oraz czerwcu 2014 wystąpi w partii Alfreda w Traviacie w Operze Narodowej w Montpellier we Francji.

Spektakle w których gra

La Traviata