W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza
Adres: ul. Złota 3
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-112
Adres www: www.mnwl.pl
Telefon: 81 532 30 90
Email:

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza jest oddziałem Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Projekt organizacji zrodził się pod koniec lat pięćdziesiątych w miejscowym środowisku literackim. Z propozycją jej utworzenia wystąpili jako pierwsi Stanisław Fita i Lech Ludorowski. Pomysł został życzliwie przyjęty przez władze miejskie. Idea utworzenia placówki urealniła się w latach 1963-1965, kiedy Tadeusz Kłak – ówczesny kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie – zebrał ogromną ilość dokumentów, listów oraz rękopisów Józefa Czechowicza i na ich podstawie opracował pierwszy projekt scenariusza stałej wystawy muzealnej. Muzeum zostało otwarte 9 września 1968 roku w dwudziestą dziewiątą rocznicę śmierci  poety. Przez prawie trzydzieści lat swojej działalności mieściło się w zabytkowym, poklasztornym budynku przy ulicy Narutowicza 10. W 1999 roku utraciło swoją dotychczasową siedzibę, a po trzech latach pracy w siedzibie tymczasowej w Dworku Wincentego Pola i jednoczesnego remontu nowego lokalu - 9 września 2002 roku zainaugurowało działalność w kamienicy przy ulicy Złotej 3, ofiarowanej miastu na cele kultury przez zasłużoną dla Lublina rodzinę Riabininów.

Muzeum prezentuje rękopisy, muzealia, wydawnictwa i materiały naukowe związane z życiem i twórczością Józefa Czechowicza. Ponadto Muzeum posiada w swoich zbiorach bogate materiały innych pisarzy związanych z Lubelszczyzną, jak również rękopisy utworów poetyckich tak wybitnych twórców polskich jak: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Jerzy Zagórski, Julian Tuwim i in. W zbiorach znajduje się również obszerna dokumentacja fotograficzna lubelskiego życia literackiego, bogaty księgozbiór, zbiór czasopism, filmów, nagrań, pamiątek oraz druków okolicznościowych.

Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Lublinie - Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza.

Wydarzenia (37) zobacz wszystkie

16-06-2023 18:00

Aktualności (4) zobacz wszystkie

14.05.202004:37
Tegoroczna Noc Muzeów będzie wyjątkowa. Muzeum Lubelskie przygotowało muzealne święto w wersji wirtualnej. Tej nocy na fanpage Muzeum Lubelskiego oraz swoich oddziałów prezentować będzie wydobyte z magazynów zabytki, pokazywać muzealne przestrzenie i odkrywać nieznane historie, także w wersji filmowej.
Więcej
13.02.202005:25
Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie i Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie zapraszają do udziału w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza oraz poetów doby staropolskiej".
Więcej
08.02.202011:51
Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie, Fundacja TEAM Teatrikon zapraszają do udziału w XXXVIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Czechowicza i poetów awangardy lubelskiej.
Więcej
04.03.201808:48
Magdalena Spasowicz po raz pierwszy pokaże swoje prace w rodzinnym Lublinie. Wernisaż jej wystawy odbył się w piątek o godzinie 18 w Muzeum im. Józefa Czechowicza przy ulicy Złotej.
Więcej