W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem"
Adres: ul. Uniwersytecka 1
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-029
Adres www: www.mnwl.pl
Telefon: 81 533 36 78
Email:

Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie powstał w 1979 r. z inicjatywy Klubu byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i "Pod Zegarem". W grudniu 2017 r. otwarte pownownie po 2 letnim remoncie.

Ekspozycja muzeum poświęcona jest historii więzienia na Zamku Lubelskim i „Domu Pod Zegarem". W swoich zbiorach posiada dużą kolekcję korespondencji więźniów politycznych Zamku Lubelskiego (listy, grypsy, karty pocztowe) z więzienia jak i obozów koncentracyjnych, do których dalej trafiali (Auschwitz, Ravensbrück, Dachau, Sachsenhausen), obwieszczeń i zarządzeń niemieckich z lat 1939-1944. Osobną grupę stanowią dokumenty i pamiątki osobiste po byłych więźniach Zamku (dowody tożsamości, legitymacje, świadectwa szkolne, krzyże harcerskie, tarcze szkolne, fotografie rodzinne, zeszyty i podręczniki szkolne) oraz bogaty materiał ikonograficzny Lublina z lat 1939-1944, a także archiwum fotograficzne byłych więźniów Zamku z lat 1939-1954.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty, w godzinach: 9.00 - 16.00. Szczegółowe informacje dla zwiedzających dostępne są na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Lublinie - Oddział Martyrologii "Pod Zegarem".

Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Wydarzenia polecane