W 1990 roku grupa zapaleńców weszła do opuszczonej ruiny, jaką wtedy była Brama Grodzka. Dokładnie 11 maja odbyła się tu pierwsza premiera Teatru NN. Od tamtego czasu Brama Grodzka i sąsiadujące z nią kamienice zostały w pełni odbudowane, a Teatr w 1998 roku zamienił się w Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Ośrodek w chwili obecnej prowadzi swoją działalność w trzech miejscach: w Bramie Grodzkiej, w Trasie Podziemnej (Trybunał Koronny) i w Domu Słów (ul. Żmigród). Wszystkie te miejsca łączy to, że opowiadają o historii miasta.
Chcąc lepiej zrozumieć genezę działalności Ośrodka należy mieć świadomość tego, że Brama Grodzka znajduje się w samym centrum miejsca, w którym kiedyś była dzielnica żydowska. W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią, pod którą – razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków – została schowana pamięć o tych, którzy kiedyś tu mieszkali. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia. Wszystkie te materiały można zobaczyć na wystawie „Lublin. Pamięć Miejsca”, znajdującej się wewnątrz Bramy.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy "Lublin. Pamięć Miejsca". Wystawa jest poświęcona wielokulturowemu, przedwojennemu Lublinowi. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 9:30, 11:00, 12:30 oraz 14:00. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację, tel. 81 53 258 67. Oprowadzanie możliwe jest w języku polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim lub niemieckim. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację telefoniczną.
Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania znajdują się na stronie internetowej Ośrodka "Brama Grodzka Teatr NN".