W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Leszek Skrla
Imie: Leszek
Nazwisko: Skrla
Płeć: mężczyzna

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im.Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie kształcił się pod kierunkiem Andrzeja Koseckiego oraz Piotra Kusiewicza. W 1987 roku został wyróżniony na XXII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dworzaka w Karlovych Varach, a w roku następnym na Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Debiutował na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku w roli Figara w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego. Od sezonu 1988/1989 jest solistą gdańskiej sceny operowej, należy tam do grona czołowych solistów-śpiewaków. Repertuar operowy artysty obejmuje partie z dzieł Rossiniego, Donizettiego, Pucciniego,Verdiego, Czajkowskiego, Bizeta, Mozarta.
Występuje bardzo często jako solista koncertów oratoryjnych w kraju i za granicą(Niemcy, Belgia, Francja, Dania, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Izrael), ma w repertuarze kilkadziesiąt partii oratoryjno - kantatowych, m. in. w dziełach J. S. Bacha, W. A. Mozarta, I. Strawińskiego, W. Rudzińskiego, A. Panufnika.
Współpracował z uznanymi dyrygentami: J. Maksymiuk, V. Kiradijev, M. Pijarowski, K. Bumann, J. Salwarowski, T. Bugaj, N. Athinaos, J. M. Florencio Jr., R. Silva, J. Katlewicz, K. Eisenmann.

Uczestniczył w Festiwalach Muzycznych: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Musica Polonia Nova. Występował z Symfonią Varsovia, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Barokową "Concerto A venna", Capellą Gedanensis, nagrywał z Orkiestrą PriTV w Krakowie.

Wspólnie z Piotrem Kusiewiczem i Varsovia Manta dokonał nagrania Mszy Kreolskiej i kolęd A. Ramireza, a z zespołem Capella Gedanensis kantaty J.B.Freischlicha. W 2000 roku odbył tournee po Izraelu dając cykl koncertów Stabat Mater K. Szymanowskiego i Mszy c-moll W. A. Mozarta pod dyr. Avi Ostrowsky. W lutym tego samego roku śpiewał spektakl premierowy Tannhausera R. Wagnera w Operze Bałtyckiej. Rola Wolframa została uhonorowana Nagrodą Teatralną Marszałka województwa Pomorskiego.

W lipcu 200l roku został zaproszony do udziału w serii koncertów z Carmina Burana C. Orffa i Requiem W. A. Mozarta w Belgii i Holandii wraz z Filharmonią Świętokrzyską pod dyr. Sz. Kawalli. Odnósł wielki sukces i zdobył uznanie krytyki kreując postać Don Carlosa w operze G. Verdiego Emani. We wrześniu 2002 roku został zaproszony przez Teatr Wielki w Łodzi do estradowego wykonania partii Figara w Cyruliku Sewilskim z międzynarodową obsadą pod dyr. Claudio Desderi.

W grudniu 2002 roku wziął udział w nowatorskiej inscenizacji Carmen G. Bizeta przygotowanej przez reżysera Aus Greidanus pod kierownictwem muzycznym Lukasa Biekircher wraz z międzynarodowymi wykonawcami, z którymi w styczniu 2003 odbył tournee po Holandii dając cykl 24 przedstawień.

Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Prowadzi klasę śpiewu na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku. Od 2003 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie.

Źródło: www.teatrmuzyczny.eu