W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Andrzej Witlewski
Imie: Andrzej
Nazwisko: Witlewski
Płeć: mężczyzna
Profesja: śpiewak

Bas-baryton. W 1996 r. ukończył wydział wokalno-aktorski poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Antoniny Kaweckiej i zadebiutował na scenie Opery Wrocławskiej w partii Malatesty w "Don Pasquale" Donizettiego. Jako solista związany był z tym teatrem do początku 2002 r. Śpiewał tam partię tytułową w "Weselu Figara" i Papagena w "Czarodziejskim flecie" Mozarta, Macieja w "Strasznym dworze" Moniuszki, Oroza w "Manru" Paderewskiego, księcia Ottokara w "Wolnym strzelcu" Webera, Angelottiego w "Tosce" Pucciniego.

Z zespołem Opery Wrocławskiej występował m.in. w Royal Festival Hall w Londynie, Philharmonic Hall w Liverpoolu, na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, w Operze Królewskiej w Brukseli oraz Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. We wrześniu 2000 r., podczas festiwalu Wratislavia Cantans, śpiewał partię Jezusa w "Pasji wg św. Jana" Bacha ( z zespołem "Polskie Słowiki" i Wrocławską Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum"), zbierając bardzo pochlebne recenzje krytyki. Następnie, z tym samym zespołem, wykonywał partie basowe w "Mszy koronacyjnej" i "Requiem" Mozarta, śpiewał koncerty galowe na festiwalach muzycznych w Polsce i Holandii.

Od 2001 r. był pod opieką wokalną Paolo Montarsolo, zmarłego w sierpniu 2006 r. Brał udział w tournée Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Hiszpania, Japonia, Niemcy). Występuje gościnnie na scenie bydgoskiej Opery Nova jako Escamillo w "Carmen" Bizeta. Śpiewa partię Gubetty w "Lukrecji Borgii" Donizettiego (Teatr Wielki w Łodzi, 2004), rolę Pocieszliwego w "Graczach" Szostakowicza/Meyera (Teatr Wielki w Poznaniu, 2005). W kwietniu 2002 r. zadebiutował na scenie Teatru Wiekiego - Opery Narodowej. Stworzył wówczas dramatyczną kreację Golauda, śpiewając podczas premiery polskiej "Peleasa i Melizandy" Debussy'ego. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej kreował również partię Barona Trombonoka w "Podróży do Reims" Rossiniego, Stanisława Leszczyńskiego w "Królu Ubu" Pendereckiego, Rouchera w "Andrei Chénier" Giordana, Przewoźnika w "Curlew River" Brittena i Schaunarda w "La Bohème" Pucciniego. Wykonał także partię Bryndasa w "Zabobonie, czyli Krakowiakach i góralach" Kurpińskiego (2007).


źródło

Wydarzenia (7) zobacz wszystkie

14-02-2010 17:00
13-02-2010 18:00
12-02-2010 18:00
03-05-2009 17:00
02-05-2009 18:00