W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Chór Uniwersytetu Medycznego

Kategoria instytucji: chór
Adres: ul. W. Chodźki 1
Telefon: 507 161 888
Email:

Akademicki Chór Akademii Medycznej w Lublinie powstał w 1973 roku i działał nieprzerwanie do 1990 r., prowadzony kolejno przez: Ewę Ordyk-Czyżewską, Barbarę Śpiewak, Beatę Dąbrowską, Bogdana Samardakiewicza i Kazimierza Górskiego, po czym zakończył swą działalność.
Po trzech latach przerwy został reaktywowany przez Monikę Mielko – obecną dyrygent i kierownika artystycznego chóru oraz dr. med. Wojciecha Remiszewskiego – opiekuna z ramienia Uczelni.
Chór tworzą przede wszystkim studenci i pracownicy wszystkich wydziałów Akademii Medycznej oraz „zapaleńcy” z innych lubelskich uczelni. To grupa przyjaciół, która „przy okazji” wyśpiewuje nagrody i wyróżnienia m.in. za najlepszy debiut na Legnica Cantat’77, II nagrodę na X Festiwalu Pieśni Chóralnej w Kraśniku (1977), II miejsce na festiwalu w Kocku (1987), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Riva del Garda (Włochy 1996).
W 1999 r. zespół stał się niejako specjalistą od zdobywania II nagród na prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Tak było na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” – Myślenice’99, Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych – Chełm’99 – tu również Nagroda za Szczególne Wartości Artystyczne i na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej – Rumia’99.
I wreszcie zespół przełamał „passę drugich nagród” – w 2001 r. występ na konkursie w Myślenicach nagrodzono I miejscem!
Jubileusz 30-lecia chór uczcił nie tylko koncertem w Filharmonii Lubelskiej, gdzie wspólnie z Orkiestrą Koncertową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wykonał m.in. Mszę Polską J. Łuciuka i Mały Tryptyk J. Świdra. Zespół wyśpiewał także Grand Prix na III Mazowieckim Festiwalu Chórów Akademickich „Gaudeamus” w Warszawie i I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie!

żródło