W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Marzanna Bogumiła Kielar

Imie: Marzanna Bogumiła
Nazwisko: Kielar
Płeć: kobieta
Profesja: pedagog

(ur. 1963 w Gołdapi) poetka, pedagog, pracownik naukowy, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, prowadzi Pracownię Heurystyki w Zakładzie Metodologii i Pedagogiki Twórczości Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Debiutowała w roku 1991 w Czasie Kultury. Niedługo później, w roku 1992, opublikowała swój pierwszy tom wierszy - Sacra conversazione. Okazał się on wielkim sukcesem, gdyż została za niego wyróżniona nagrodą Fundacji im. Kościelskich w roku 1993. Jest także laureatką:

nagrody Czasu Kultury za najlepszy debiut, za tomik Sacra conversazione, 1993
nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny, 1993
została nominowana do Nike, 2000
zdobyła Kryształ Vilenicy podczas Międzynarodowych Spotkań Pisarzy w Słowenii
Jej wiersze były tłumaczone na co najmniej 18 języków, w tym na niemiecki, angielski, szwedzki, hebrajski, słoweński, litewski, macedoński, czeski, francuski. Publikowała m.in. w: Czasie Kultury, Na Głosie, Zeszytach Literackich, Kwartalniku Artystycznym, Borusii, Krasnogrudzie i Tygodniku Powszechnym. Przelotnie zafascynowana buddyzmem przez związek z Norbertem Kuleszą.

W roku 2001 obroniła doktorat pt. Symboliczne zawłaszczanie indywidualnych przestrzeni życiowych jako sposób tworzenia małych ojczyzn na Wydziale Humanistycznym w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Jak sama mówi tworzy poezję kobiecą. I jest to najlepsza kobieca poezja w polskiej literaturze od czasów Haliny Poświatowskiej. Główną cechą charakterystyczną tej poezji jest nastawienie na aktywizację skupienia czytelnika.