W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Anna Onichmowska

Imie: Anna
Nazwisko: Onichmowska
Płeć: kobieta
Profesja: pisarka

Urodzona 28 stycznia 1952 w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Za pracę magisterką pt. "Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka" otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977. Główne teksty tej pracy wydrukowano w zbiorze "Sztuka dla dzieci szkolnych". W twórczości literackiej Onichimowska debiutowała w 1976 wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach "Sztandaru Młodych", a następnie "Kultury". Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego, pracuje jako redaktor. Dla dzieci wydała: zbiór wierszy "Gdybym miał konia", 1980, "Skąd się wzięło jabłko", 1980 - krótkie opowiadanie dla młodszych dzieci, opowiadające na tytułowe pytanie na przykładzie opowieści o dziewczynce, która z ojcem sadzi jabłonkę.
Za książkę "Dobry potwór nie jest zły" otrzymała w 1996 roku Literacką Nagrodę im. K. Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1995. Jest przewodniczącą polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People), a także członkinią Kapituły Konkursu.


strona Anny Onichmowskiej

Wydarzenia (2)

Wydarzenia polecane