W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Anna Pajdzińska

Tytuł: Prof.
Imie: Anna
Nazwisko: Pajdzińska
Płeć: kobieta
Profesja: polonistka

Pracowniczka Zakładu Językoznawstwa Ogólnego Wydziału Humanistycznego UMCS.
Dorobek naukowy obejmuje ponad 100 prac naukowych (w tym 3 książki autorskie, 1 - współautorska, współredakcja 5 tomów zbiorowych).
Uczestniczyła w realizacji centralnych programów badań podstawowych.
Uczestniczy w pracach konwersatoriów: Język a kultura oraz Światy za słowami. Członkini kolegium redakcyjnego Etnolinwistyki.
Zdobyła laur w prestiżowym konkursie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej na subsydia profesorskie w zakresie nauk humanistycznych i społecznych (2002 r.). Trzykrotnie wyróżniana nagrodami ministra (dwukrotnie zespołowa i nagroda indywidualna) za osiągnięcia naukowe, wielokrotnie nagrodami JMRektora UMCS..
Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2000 r.) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2002 r.).
Prowadzi zajęcia dydaktyczne, aktualnie na filologii polskiej, wcześniej również na bibliotekoznawstwie i informacji naukowej, na filologii germańskiej i filologii romańskiej.
Uczestniczyła w pracach Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, jest członkinią Komitetu Językoznawstwa PAN i 3 komisji Komitetu: Frazeologicznej, Teorii Języka i Etnolingwistycznej oraz członkinią Mędzynarodowej Komisji Etnolingwistycznej Komitetu Slawistów, a także Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.Działa w Towarzystwie Miłośników Języka Polskiego.
W latach 2002 - 2005 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Humanistycznego ds. studenckich, a w latach 2005 - 2008 - funkcję Prorektora UMCS ds. Kształcenia.