W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Jerzy "Słoma" Słomiński

Imie: Jerzy "Słoma"
Nazwisko: Słomiński
Płeć: mężczyzna
Profesja: muzyk

Najpopularniejszy polski bębniarz oraz wytwórca bębnów. Grywał też na mandolinie lub akustycznej gitarze. Współpracował z Jackiem Kleyffem, Brygadą Kryzys, Osjanem, Orkiestrą Razem, Orkiestrą Na Zdrowie, Izraelem i Antoniną Krzysztoń. Studia na ASP rozpoczął w 1978 r. Miał indywidualny tok studiów u Oskara Hansena – jednego z największych polskich powojennych architektów, teoretyka – fantasty.

Na początku stanu wojennego wyjechał pod Lubartów, gdzie założył alternatywną, muzyczną społeczność, złożoną z około 20 rodzin. Jak mówił, zaczął robić bębny, żeby mieć na czym grać. W świat muzyki wślizgiwał się intuicyjnie, a to, że robienie bębnów dało mu utrzymanie przez 10 lat, to szczęśliwy zbieg okoliczności. Właśnie wtedy zaczęła budzić się tak powszechna teraz potrzeba bębnienia. Kilku kolegów przy okazji nauczyło się, jak je robić. Tak powstała formacja Bębnoluby. Były początkowo projektem autorskim. Słoma w 1997 r. zaprosił kilkoro przyjaciół, by zagrali to, co „im w duszy gra”. Dość szybko przekształciło się to w zrównoważony projekt partnerski, w którym każdy z muzyków mówił własnym głosem, wnosił swoje melodie. W skład repertuaru wchodziły kompozycje, będące kompilacją różnych nurtów i tradycji, przeprowadzając słuchaczy przez poszczególne etapy rozwoju muzyki. Od form archaicznych do współczesnych. Słychać tam było echa Afryki i wysp Morza Karaibskiego, reggae, a trąbka i saksofon wnosiły troszkę jazzowego klimatu.

Ukazały się trzy oficjalne wydawnictwa Słomy. Pierwszym były „Brzmienia 84 – 94” zawierające nagrania tego właśnie okresu. „To ślady różnych spotkań, prób, poszukiwań, kiedy muzyka była powietrzem nie podlegającym prawom rynku” – wspominał.

Powiązane:

Słoma i Przedwietrze

Wydarzenia (5) zobacz wszystkie

Aktualności (1)

19.02.201803:12
The Underground Man, Mohipisian, Słoma F.M. Ensemble, Back-beat, Sekta Denta, a na afterparty Pasożyty. Taki skład zapowiada się na sobotni koncert charytatywny w Centrum Spotkania Kultur. A wszystko dla 33-letniej chorej na raka lublinianki.
Więcej