W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Mirosław Trochanowski

Imie: Mirosław
Nazwisko: Trochanowski
Płeć: mężczyzna

Mirosław Trochanowski urodził się w 1977 r. w Głogowie. Mieszka i tworzy w Bielance koło Gorlic. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W trakcie nauki zaprezentował dwie indywidualne wystawy malarstwa, rysunku oraz rzeźby pod nazwami “Sen” i “Sen II”. W 2002 r. ukończył Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim. Jest autorem projektów i głównym wykonawcą polichromii w cerkwi p.w. Św. Trójcy powstałej przy tejże szkole. W tym samym roku założył w Bielance, wraz z żoną Anną i siostrą Lidią, Pracownię Ikonograficzną p.w. Św. Maksyma Gorlickiego (www.ikonopis.gtn.pl).

W listopadzie 2002 r., podczas Akademickich Dni Kultury Ukraińskiej zaprezentował wystawę malarstwa i rysunku “Łemkowska Sicz” w galerii Politechniki Białostockiej. Wiosną 2004 r., wraz z uznanym mistrzem ikonopisania Jarosławem Wiszenką wykonał część polichromii w cerkwi p.w. Matki Bożej “Miłującej” w Czeremsze. W listopadzie 2004 r., wraz z siostrą Lidią, prezentował ikony na wystawie “Bizantyjskie korzenie Europy. W kręgu ikony” w Lublinie. Twórca uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, m. in. w Zakopanem, Białym Borze, Oberhaussen (Niemcy) i Gannat (Francja). Jego prace znajdują się w Paryżu, miastach Niemiec i USA.

Obecnie działalność artystyczna Mirosława Trochanowskiego skupia się przede wszystkim na ikonie, ale nadal obejmuje również rzeźbę, rysunek i malarstwo. W kręgu twórczych tematów jego prac znajdują się m. in.: łemkowskie karpackie krajobrazy, cerkwie, legendy oraz historia związana z łemkowskimi zbójnikami, a przede wszystkim z zaporoską Kozaczyzną.

źródło: nadbuhom.free.ngo.pl

Wydarzenia (4) zobacz wszystkie

15-11-2008 12:00
14-11-2008 12:00
13-11-2008 12:00