W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Zdzisław Witwicki

Imie: Zdzisław
Nazwisko: Witwicki
Płeć: mężczyzna
Profesja: ilustrator

Urodzony w 1921 r. jest jednym z twórców znanej w świecie "polskiej szkoły ilustracji" obok takich nazwisk jak Józef Wilkoń, Jan Marcin Szancer, Olga Siemaszko. Jego ilustracje można znaleźć w ponad 70 książkach dla dzieci. Wiele okładek i ilustracji z „Misia”, „Płomyczka” i „Płomyka” nosi podpis „Zdzisław Witwicki”.
Jest laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1983). Otrzymał również wiele wyróżnień, m.in. na Międzynarodowej Wystawie "Najpiękniejsze książki świata" we Frankfurcie nad Menem (1965), Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku (1977), wystawie Współczesna Polska Sztuka Książki (2000). Jest laureatem, w pracy zespołowej, Złotego Medalu na VIII Biennale Sztuki w Sao Paulo (1965). Otrzymał Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2001).
Zdzisław Witwicki przez 34 lata był redaktorem artystyczno-graficznym w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia". Zilustrował ponad 70 książek dla dzieci, w tym m.in.: "O wróbelku Elemelku" Hanny Łochockiej, "Z przygód krasnala Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej, "Krasnalek Gapcio" Wiery Badalskiej, "Apolejka i jej osiołek” Marii Krüger. Jest również autorem ilustracji do dzieł klasyków polskiej literatury: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Leśmiana. Wykonał ponadto kilkaset ilustracji do czasopism dla dzieci i młodzieży, kalendarzy. Projektował obwoluty płyt, okolicznościowe pocztówki i plansze dla przedszkoli.
Swoje prace prezentował na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
W 2009 roku przyznano mu Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artist.