W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czuby Południowe i Północne

Czuby Południowe i Północne - historia dzielnic

Nazwa dzielnicy pierwotnie brzmiała „Baki”. Folwark powstał w XVIII wieku na terenie wsi Rury Bonifraterskie – folwarku bonifratów opiekujących się szpitalem psychiatrycznym na Czwartku.

Nazwa „Czuby” wyparła poprzednią nazwę w XIX wieku. Używana była już wcześniej – w XVII wieku – na określenie wzniesienia na skraju doliny Bystrzycy, powstałego pomiędzy wyżłobionymi w lessie wąwozami. Po I wojnie światowej folwark został rozparcelowany. Jego miejsce zajęła kolonia Rury – Czuby, na której wyrosła jedna z największych dzielnic Lublina. W granice administracyjne miasta Czuby włączone zostały w 1959 roku.

Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Sochacka A., Rodowody lubelskich dzielnic [w:] Lublin w dziejach i kulturze Polski, red. T. Radzik, A. Witusik, Lublin 1997.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz