W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dziesiąta

Dziesiąta - historia dzielnicy

Pierwotna nazwa dzielnicy brzmiała „Dziesiąte”, co sugeruje prawdopodobne utworzenie jej w związku z osadzaniem tu niewolników, zorganizowanych w system setno-dziesiętny, a więc grupy skupiające po 10 osób – zwykle jeńców – na czele z dziesiętnikiem.
 
Na początku XIV wieku Dziesiąta była własnością królewską, służebną wsią sokolników, którzy osiedlali się zazwyczaj w okolicy lasów, aby prowadzić hodowlę.
W pierwszej połowie XIV wieku wieś otrzymał archidiakon lubelski w rekompensacie za grunt znajdujący się pomiędzy kościołem Św. Michała a kościołem dominikańskim. W 1511 roku wieś graniczyła z wsiami królewskim Wrotkowem a Chłopiem. W 1562 roku Dziesiąta stała się własnością archidiakona Jakuba Montany – doktora medycyny i przyjaciela Jana Kochanowskiego, który uwiecznił ten fakt we fraszce „Do doktora Montana”, w której pisał: „Pierwszą, wtórą i trzecią, czwartą wieś i piątą/ Szóstą także i siódmą, ósmą i dziewiątą/ Nie wiem, miły doktorze, w której masz krainie/ Jam tylko był w Dziesiątej, która przy Lublinie”.
   
W 1790 roku we wsi przebywał gen. Tadeusz Kościuszko, który dowodził słynnymi manewrami oraz rewią wojskową odbywającą się na placu pomiędzy Piaskami a Dziesiątą. W 1827 roku wieś liczyła 145 mieszkańców. Po powstaniu listopadowym Dziesiąta weszła w skład majoratu Lublin.
   
Pod koniec XIX wieku na terenie Dziesiątej powstał tor wyścigowy. W 1899 roku zorganizowany został pierwszy wyścig, który zapoczątkował tradycje lubelskich sportów jeździeckich, organizowanych do czasów II wojny światowej.
   
W związku z planem rozbudowy miasta, w 1925 roku majątek Dziesiąta przekazany został do parcelacji. Sześć lat później Dziesiąta formalnie włączona została w obręb miasta, licząc wówczas 1167 mieszkańców.


Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Sochacka A., Rodowody lubelskich dzielnic [w:] Lublin w dziejach i kulturze Polski, red. T. Radzik, A. Witusik, Lublin 1997.
Danczowska H., Dzielnica Dziesiąta, Lublin 2003.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz