W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Felin

Felin - historia dzielnicy

Folwark Felin utworzony został z części dóbr królewskich Tatary, nadanych po rozbiorach jako tak zwane dobra narodowe przez carycę Katarzynę II Adamowi hr. Ożarowskiemu. Zarządcą majątku był Emanuel Graff, który w 1860 roku stał się posiadaczem majątku Tatary. Wydzielił on folwark gospodarczy, któremu nadał nazwę „Felin” od imienia swojej żony Feliksy Chubińskiej, zdrobniale nazywanej Felą. W 1877 roku właścicielem majątku został Władysław Graff – syn Emanuela. Następną właścicielką była Wanda Brzozowska, która w roku 1897 sprzedała Felin Erazmowi Plewińskiemu – lubelskiemu ziemianinowi, filantropowi i organizatorowi oświaty rolniczej.  

W 1913 roku liczący 328 mórg Felin ofiarowany został Lubelskiemu Towarzystwu Rolniczemu z przeznaczeniem na urządzenie niższej szkoły rolniczej im.  E. Plewińskiego. W roku 1934 – po rozwiązaniu Towarzystwa Rolniczego – majątek przejęła Lubelska Izba Rolnicza. Podczas okupacji Felin został przejęty przez Niemców i oddany wyższemu urzędnikowi Rzeszy, ppłk. Kraussowi. W produkty felińskie zaopatrywana była wyższa kadra SS.

Po II wojnie światowej majątek został upaństwowiony i przekazany Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej, później zaś Wyższej Szkole Rolniczej (obecnemu Uniwersytetowi Przyrodniczemu) jako gospodarstwo doświadczalne. Od 1965 roku Dworek Feliński był siedzibą Administracji Rolniczej Zakładu Doświadczalnego. W 1988 roku obiekt wpisany został do rejestru zabytków.

Źródła:
Lublin. Przewodnik, Wydawnictwo Test, Lublin 2014.
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Kowalczyk I., Zwiedzamy Lublin. Przewodnik, Lublin 2011.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz