W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalinowszczyzna

Kalinowszczyzna - historia dzielnicy

Nazwa „Kalinowszczyzna” pojawiła się w źródłach w pierwszej połowie XVIII wieku, choć pewne wzmianki na jej temat odnotowuje się już w wieku XVI. W XVII wieku na terenach dzisiejszej dzielnicy funkcjonowała gmina żydowska, a Żydzi wybudowali tu murowaną synagogę (której budynek zniszczony został w 1944 roku). Charakter chrześcijańsko-żydowskiego przedmieścia Kalinowszczyzna miała do końca XVIII wieku.

Kalinowszczyzna, podobnie jak 22 inne jurydyki powstałe wokół miasta, należała do Kalinowskich. Zarówno Kalinowszczyzna, jak i sąsiadujące z nią Firljowszczyzna, Słomiany Rynek, Białkowska Góra, Bazlianówka i Sierakowszczyzna, jako jurydyki rządziły się własnym prawem, aż do czasu zniesienia ich przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Jako samodzielne miasteczko Kalinowszczyzna funkcjonowała do początków XIX wieku. W zależności od stanu posiadania, Kalinowszczyznę nazywano „Firlejowszczyzną” lub „Słomianym Rynkiem”. Stosowano również nazwę „Przedmieście Lwowskie” – w związku z przebiegającą na terenie Kalinowszczyzny główną drogą do Lwowa i na Ruś.
   
Na przełomie XIX i XX wieku Kalinowszczyzna nabrała charakteru dzielnicy robotniczo-handlowej. Powstało tu kilka zakładów przemysłowych, głównie garbarnie. w drugiej połowie XX wieku rozwinął się tu wielki kompleks spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego, charakteryzujący się dobrą infrastrukturą handlowo-usługową, komunikacyjną, oświatową i kulturalną.

Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Lublin. Przewodnik, Wydawnictwo Test, Lublin 2014.
Gawarecki H., Gawdzik C., Ulicami Lublina, Lublin: Wydawnictwo Lubelskie 1976.
Michalczuk S., Kalinowszczyzna I, Lubelskie przedmieścia, Kurier Lubelski, Lublin 1973.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz