W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Konstantynów

Konstantynów - historia dzielnicy

W XIX wieku był to niewielki folwark pod Lublinem. W roku 1859 Ignacy Bukowski wyodrębnił go z części dóbr Rury Jezuickie. Siedem lat później na terenie folwarku wybudowano drewniany dwór wraz z zespołem budynków gospodarczych – młocarnią, spichlerzem, stajniami, stodołami, wozownią i wołownią. Po zachodniej stronie powstały zabudowania folwarczne, zaś po wschodniej – niewielki park.

W 1868 roku Konstantynów stał się własnością Jakubowskich, a pod koniec XIX wieku – Władysława Gałeckiego – ojca wybitnego polskiego polityka i pisarza – Tadeusza, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku pod pseudonimem Andrzej Strug. Po śmierci Władysława Gałeckiego, jego syn sprzedał folwark. Nowym właścicielem został Kwiryn Rupert Sobieszczański – uczestnik Powstania Styczniowego i entuzjasta postępu rolniczego. Sprowadził on pierwszą żniwiarką mechaniczną. W 1894 roku założył ponadto jedną z pierwszych w Lubelskim krochmalnię. Po jego śmierci Konstantynów stał się własnością Zygmunta i Wojciecha Sobieszczańskich oraz Julii Redych, Amelii Wereszczyńskiej i Zofii Żulińskiej. Ta ostatnia w 1931 roku przejęła większość majątku.
Po II wojnie światowej w dawnym majątku Konstantynów wzniesiono domy akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rozbudowa wchłonęła gospodarczą część majątku, pozostawiając drewniany dworek, niewiele dziś mający wspólnego z historyczną zabudową.
Kojarzona z Konstantynowem nazwa „Poczekajka” to nazwa słynnej karczmy, wzmiankowanej w źródłach pod koniec XIX wieku. Była to jedna z wielu przydrożnych karczm funkcjonujących na obrzeżach miasta przy szczególnie ruchliwych traktach.

W granice administracyjne Lublina Konstantynów został włączony w 1957 roku.

 
Źródła:
Lublin. Przewodnik, Wydawnictwo Test, Lublin 2014.
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz