W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sławinek

Sławinek - historia dzielnicy

Pierwsze wzmianki o Sławinku pochodzą z XVIII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku właścicielem wsi był Jan Nepomucen Kościuszko – starosta krzemieniecki, stryj Tadeusza Kościuszki. Sam Tadeusz Kościuszko gościł we wsi Sławinek w 1774 roku. Spędził tu rok czasu, oferując swą pomoc w prowadzeniu gospodarstwa. Ponowna wizyta T. Kościuszki przypadła na rok 1790. Był wówczas dowódcą manewrów wojskowych zorganizowanych między wsiami – Dziesiąta, Wrotków i Bronowice.

Na przełomie XVIII i XIX wieku majątek był własnością stryjecznej siostry Tadeusza Kościuszki – hrabiny Anny Estkowej. Na początku XIX wieku właścicielem Sławinka był znany bankier Dawi Heyzler. W roku 1819 właścicielem majątku został Paweł Wagner. Był to dla Sławinka czas dynamicznego rozwoju. Odkryte wówczas źródła wody żelaznej przyczyniły się do powstania na Sławinku łazienek podmiejskich o charakterze leczniczym. Stały się one sławne w 1859 roku – zalety wód sławinkowskich opisane zostały wówczas w prasie lekarskiej przez Wilhelma Wilsona. W 1879 roku Paweł Wagner sprzedał majątek Stanisławowi Mędrkiewiczowi, który uporządkował teren uzdrowiska, zorganizował nowe pawilony mieszkalne dla gości oraz restaurację. Dzięki temu uzdrowisko mogło śmiało konkurować z pobliskim Nałęczowem. Woda sławinkowska zalecana była przez miejscowych lekarzy „przy wadach krwi, wadach trawienia i odżywiania, chorobach nerwowych oraz chorobach organów żeńskich i męskich”. Lecznicza kariera Sławinka zakończyła się wraz z wybuchem I wojny światowej.

W okresie drugiej wojny światowej, na skutek ostrzału artyleryjskiego, zespół dworski znacznie ucierpiał. W roku 1950 resztki rozparcelowanych gruntów Sławinka weszła w posiadanie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Dziewięć lat później Sławinek włączony został w granice administracyjne Lublina.

Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Lublin. Przewodnik, Wydawnictwo Test, Lublin 2014.
Kowalczyk I., Zwiedzamy Lublin. Przewodnik, Lublin 2011.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz