W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Śródmieście

Śródmieście - historia dzielnicy

Dzisiejsza dzielnica Śródmieście obejmuje administracyjnie terytorium miasta z XIX i początków XX wieku. Główna ulica Śródmieś­cia — Krakowskie Przedmieście i jej prze­dłużenie — Al. Racławickie stanowią podstawowe osie rozwoju miasta.
Nazwa „Krakowskie Przedmieście” dotyczyła niegdyś całej zachodniej, położonej poza murami, części miasta. Ulica nazywana była Wielką lub Krakowską. Jej obecne brzmienie weszło do użytku pod koniec XVIII wieku. Ponieważ od strony zachodniej Lublin nie posiadał naturalnych warunków obronnych, w XVI i XVII wieku od zachodu otoczony był obronnymi obwałowaniami. W połowie XVI wieku ich linia biegła wzdłuż dzisiejszych ulic Staszica i Kapucyńskiej. Druga linia przebiegała od ulicy Chmielnej, wzdłuż ulic Kołłątaja i 3-go Maja, do ul. Okopowiej i Górnej. Trzecia linia – powstała w latach 60. XVI wieku – biegła wzdłuż granicy wschodniej Ogrodu Saskiego i ulicy Lipowej. Dzięki temu sukcesywnie postępowała zabudowa Krakowskiego Przedmieścia.

W latach dwudziestych XIX wieku centrum miasta połączono z jego południową częścią. Na wysokości grobli utworzono drogę, co w tamtych czasach było znaczącym osiągnięciem inżynieryjnym. Nowy trakt uregulowaną trasę północ – południe, która nieco z boku pozostawiała Stare Miasto. Również w XIX wieku zaczęto rozbudowywać usytuowane w obszarze Krakowskiego Przedmieścia kamieniczki, dzięki czemu zaczęły one przybierać coraz bardziej reprezentacyjną i atrakcyjną szatę architektoniczną.
Jako dzielnica administracyjna Lublina Śródmieście funkcjonuje od 2006 roku.


Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Lublin. Przewodnik, Wydawnictwo Test, Lublin 2014.
Gawarecki H., Gawdzik C., Ulicami Lublina, Lublin: Wydawnictwo Lubelskie 1976.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz