W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wrotków

Wrotków - historia dzielnicy

Wrotków jako osada istniał w XII – XIII wieku. Później wykształciła się z niej wieś, której nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia właściciela – Wrotka bądź Wrocisława. Niektórzy autorzy wywodzą nazwę wsi z jej funkcjami obronnymi – wówczas odwołać się należy do tak zwanych „wrót” – miejsc zatrzymywania i kontroli osób idących drogą ku grodowi. Nazwa „Wrotków” pojawia się po raz pierwszy w dokumentach z końca XV wieku.

Wzmianki z przełomu XIV i XV wieku sugerują, że Wrotków sąsiadował z nieistniejącymi już wsiami królewskimi: osadą młyńską Chłopie, Sulisławicami oraz miejscowością królewsko-szlachecką – Rawszycami. Wszystkie w XVI wieku stały się częścią Wrotkowa. Wieś Wrotków miała dobre położenie wzdłuż drogi i rzeki, była źródłem wody i energii, co zostało docenione przez starostę lubelskiego, który wydzierżawił tu wójtostwo, na terenie którego wystawiono królewski młyn. Młyn zniszczony został podczas „potopu” szwedzkiego. Został jednak odremontowany. W 1843 roku w miejsce dotychczasowego drewnianego młyna wzniesiony został pierwszy w Lublinie murowany młyn wodny. Funkcjonował on do pięćdziesiątych lat XX wieku. W roku 1866, początkowo w wynajętym pokoju, we Wrotkowie powstała szkoła powszechna. Budynek szkoły stanął natomiast w 1906 roku.

W roku 1954 północno-wschodnia część Wrotkowa włączona została w granice Lublina. Kilka lat później – w 1961 roku – w obszar miasta włączono również południowo-zachodnią część Wrotkowa.


Źródła:
Lublin. Przewodnik, Lublin: Wydawnictwo GAUDIUM, Lublin 2012.
Gawarecki H., Gawdzik C., Ulicami Lublina, Lublin: Wydawnictwo Lubelskie 1976.
Denys M., Wyszkowski M., Lublin i okolice. Przewodnik, Lublin 2000.
Sochacka A., Rodowody lubelskich dzielnic [w:] Lublin w dziejach i kulturze Polski, red. T. Radzik, A. Witusik, Lublin 1997.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz