W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Za Cukrownią

Za Cukrownią - historia dzielnicy

Nazwa dzielnicy upowszechniła się po włączeniu jej do Lublina w 1916 roku. Dzisiejsza dzielnica obejmuje swoim terenem dawną jurydykę Piaski, powstałą na gruntach wsi Bronowice w XVIII wieku.
   
Pierwsze wzmianki o wsi Piaski odnajdujemy w dokumentach z 1755 roku. Nazywana była wówczas Piaskami Żydowskimi lub Kazimierzem Żydowskim, w związku z licznie zamieszkałą tu – z powodu królewskiego zakazu osiedlania się w Lublinie – ludnością pochodzenia żydowskiego. W drugiej połowie XVIII wieku Piaski uzyskały status miasteczka, jednak już w XIX wieku ponownie funkcjonowały jako wieś.
   
W 1864 roku na terenie Piask wybudowano bożnicę. Dworzec kolejowy powstał w latach 1875 – 1877, kilka lat później w pobliżu dworca wybudowano gazownię. Dzięki dostępowi do torów kolejowych, Piaski rozwinęły się znacznie pod względem przemysłowym. Pod koniec XIX wieku – z inicjatywy Lubelskiego Towarzystwa Udziałowego – wybudowano najnowocześniejszą (w tamtym czasie) w Polsce cukrownię. Jej dalsza rozbudowa miała miejsce w latach 1905, 1914, 1941. Poza cukrownia, działalność rozpoczęły również zakłady spirytusowe, krochmalnia, a także różnego rodzaju składy. W 2008 cukrownia została zlikwidowana.


Źródła:
Kowalczyk I., Zwiedzamy Lublin. Przewodnik, Lublin 2011.
Lublin. Przewodnik, Wydawnictwo Test, Lublin 2014.
Gawarecki H., O dawnym Lublinie. Szkice z przeszłości miasta, Lublin 1974.

Opracowanie: dr Urszula Lewartowicz