W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF CreArt

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Miasto Lublin rozpoczyna realizację projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej”. To pierwszy projekt jaki Miasto współrealizuje w ramach programu Kreatywna Europa. Projekt Creart został wybrany przez Komisję Europejską spośród 111 wniosków. Liderem projektu jest hiszpańskie miast Valladolid.

Projekt jest realizowany przez 12 miast partnerskich z 9 państw europejskich. Obok Lublina i Valladolid (partner wiodący; Hiszpania) są to: Genua (Włochy), Clermont-Ferrand (Francja), Katowice (Polska), Rouen (Francja), Lecce (Włochy), Liverpool (Wielka Brytania), Kowno (Litwa), Aveiro (Portugalia), Zagrzeb (Chorwacja), Skopje (Macedonia).

Celem projektu jest wspieranie działalności twórczej poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz współpracę środowisk artystycznych z różnych państw i o różnych tradycjach kulturowych w zakresie opracowywania wspólnych metod kształcenia poszczególnych grup odbiorców i ustanowienia stałego i profesjonalnego systemu wymiany i współpracy artystów i kuratorów sztuki.

Udział projekcie przedstawicieli lubelskiego środowiska kultur jest szansą na podniesienie kompetencji kuratorów i artystów, prezentację twórczości i osiągnięć lokalnych twórców w kontekście europejskim (podczas zbiorowych wystaw) oraz nawiązanie kontaktów
i transfer wiedzy.

Realizacja projektu jest zaplanowana na lata 2017-2021. Jego łączny budżet wynosi 3.096.148 euro. Komisja Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 50% łącznej wartości projektu, tj. 1.548.074 euro. Pierwsze działania w ramach projektu są zaplanowane na jesień 2017 roku, jako kontynuacja projektu CreArt zainicjowanego przez miasto Valladolid, który zakończył się w kwietniu 2017 roku. Dotychczas inicjatywa CreArt swoją siecią objęła 14 miast partnerskich i instytucji reprezentujących bogactwo kultury i kulturową różnorodność Europy.