W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzień z kulturą romską w Lublinie

Od 1 maja do 31 grudnia 2019 r. Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin realizuje projekt pt. „Dzień z kulturą romską w Lublinie” dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”.

Projekt ma charakter kulturalno-edukacyjny. Jego celem jest wzrost integracji społeczności romskiej z nieromską w Lublinie oraz zwiększenie edukacji obywatelskiej i kulturowej uczniów poprzez przedstawienie kultury romskiej. Skierowany jest do dzieci, młodzieży, ich rodziców, nauczycieli oraz innych mieszkańców Lublina pochodzenia romskiego i polskiego.

Przedsięwzięcie będzie okazją do nawiązania wzajemnych kontaktów pomiędzy przedstawicielami społeczności romskiej i polskiej młodszego i starszego pokolenia, wzmacniania już istniejących więzi oraz poznania tradycji i obyczajów romskich.  Podczas wydarzenia zostanie przedstawiona prezentacja nt. życia i twórczości Bronisławy Wajs („Papuszy”) - słynnej poetki romskiej piszącej w języku romskim, której wiersze były tłumaczone i publikowane przez takich polskich poetów, jak Julian Tuwim oraz Jerzy Ficowski. Zostanie również wygłoszona prelekcja o Bronisławie Wajs – niezwykłej romskiej kobiecie, która była świadkiem najbardziej dramatycznych dla społeczności romskiej wydarzeń ubiegłego stulecia. Prelekcja stanie się okazją do rozmowy nt. tragicznego losu tej społeczności w XX wieku. Dodatkowo dzieci zaprezentują wybrane wiersze poetki. Kolejnym elementem jest pokaz prezentacji multimedialnej pt. „W kręgu kultury romskiej” przygotowanej przez Stowarzyszenie „ROM”, która przybliży kulturę, tradycję i zwyczaje charakterystyczne dla społeczności romskiej. Przedsięwzięcie uświetnią występy zespołów muzycznych „Złoty Tabor” oraz „Bahtałe Roma”, które zaprezentują muzykę, wykorzystującą motywy wywodzące się z tradycji romskich.