W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Eurocities

Eurocities

Eurocities to sieć zrzeszająca blisko 140 miast z ponad 30 krajów Europy. Zadaniem Stowarzyszenia jest reprezentowanie interesów miast członkowskich przed instytucjami Unii Europejskiej, głównie w kontekście kreowania Europejskiej Polityki Miejskiej. Eurocities jest platformą wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, oraz transgranicznych przedsięwzięć w zakresie rozwoju dużych miast europejskich.
Dwa razy do roku w ramach Stowarzyszenia organizowane jest Forum Kulturalne Eurocities. Dotychczasowymi gospodarzami tych spotkań były m.in. Liverpool, Lyon, Dublin czy Bolonia.

Oficjalna strona Eurocities

Eurocities skupia swoje działania wokół :
- ekonomicznego rozwoju miast,
- sprawnie funkcjonującej sferze usług publicznych,
- troski o klimat, energię i środowisko, transport i komunikacje,
- zatrudnienia i problemów społecznych,
- kultury, edukacji oraz świadomości społeczeństwa.

Działaniom Eurocities towarzyszy wymiana poglądów i doświadczeń, analiza wspólnych problemów, urozmaicanie i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań poprzez szeroki zakres różnego rodzaju konferencji, projektów i wydarzeń.
Eurocities zostało stworzone aby kształtować wspólną wizję przyszłości i realizować ją dla dobra ogółu, w celu kreowania lepszej jakości życia mieszkańców.

Forum Kulturalne Eurocities to przede wszystkim:
- Promowanie współpracy kulturalnej jako kluczowego elementu udanego rozszerzenia Unii Europejskiej
- Promowanie i wspieranie integracji kulturalnej w strategii miast, regionów i krajów
- Stymulowanie najlepszych praktyk i badań w takich dziedzinach jak kultura młodzieżowa, wykorzystanie technologii informacyjno-gospodarczych wartości kultury i dialogu międzykulturowego
- Wspieranie międzynarodowych projektów współpracy i wymiany - w szczególności z miastami w Europie Wschodniej i na południowym brzegu Morza Śródziemnego

20-23 października 2010 roku w Lublinie odbyło się Forum Kulturalne Eurocities

Lublin odwiedzili przedstawiciele ok 50 miast z całej Europy, tym m.in. François Matarasso, niezależny pisarz i badacz kultury, Rose Fenton, producentka sztuki i konsultantka współpracująca z naszym miastem w ramach starań o tytuł ESK 2016, a także Jarosław Dziedzic, szef Wydziału ds. Partnerstwa Wschodniego w MSZ. Głównymi tematami Forum były: strategia kulturalna miast oraz Go East, czyli współpraca kulturalna z krajami Partnerstwa Wschodniego.