W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jesienna sesja warsztatowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego

Jesienna sesja warsztatowa Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego
16.10.201720:22

Jarmark Jagielloński w Lublinie za nami, ale w trakcie kiedy miasto powoli zapada w sen zimowy, Muzycy Orkiestry Jarmarkowej zaczynają już przygotowywać się do kolejnego sezonu. Chcesz do nich dołączyć i w sierpniu zagrać na nocnej potańcówce? Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na warsztaty instrumentalne w ramach prac Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego.

Zajęcia poświęcone będą nauce pochodzącej z Lubelszczyzny muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Uczestnicy pracować będą metodą przekazu bezpośredniego (granie ze słuchu).
Udział mogą wziąć osoby pragnące rozwijać swoją muzykalność i praktykować umiejętności i pasje muzyczne, grające w stopniu przynajmniej średnio zaawansowanym na instrumentach: skrzypce, altówka, basy i/lub wiolonczela, kontrabas, baraban (w stopniu zaawansowanym), trąbka, puzon, tuba (oraz inne instrumenty dęte blaszane), klarnet, saksofon, flet, akordeon (w stopniu zaawansowanym). Inne instrumenty – do indywidualnego uzgodnienia z organizatorami.
 
Harmonogram prac:

  • 28 października (sobota), godz. 15:00-20:00
  • 29 października (niedziela), godz. 11:00-15:00

Miejsce spotkań: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wiek uczestników: 15 + (osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców)
Zapisy:  Zgłoszenia przyjmowane są do 25 października. W temacie wiadomości należy wpisać „sesja/październik//2017/.......(nazwa instrumentu)”, a w treści maila określić stopień zaawansowania. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz deklaracja udziału w całym cyklu pracy Orkiestry (sesja pod koniec czerwca oraz próby podczas Jarmarku Jagiellońskiego). Pierwszeństwo udziału w zajęciach mają osoby już zaangażowane w prace Orkiestry. Nowi uczestnicy będą proszeni o zapoznanie się z repertuarem orkiestry i przygotowanie się na zajęcia.
Należy mieć własne instrumenty.
Udział bezpłatny.

Pomysł i kierownictwo muzyczne: Ewa Grochowska
Prowadzenie zajęć: Maciej Filipczuk, Ewa Grochowska, Marcin Kowalczuk, Przemysław Łozowski.

 
Zajęcia prowadzą:
Instrumenty smyczkowe: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz – uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz i na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy. 
 
Instrumenty dęte: Marcin Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Od wielu lat współpracuje z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Zdziłowice), obecnie z orkiestrą dętą z Majdanu Grabina i z orkiestrą dętą ze Zdziłowic. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny. Zasłuchany w oberki i podróżniaki Stanisława Głaza uczy się gry na skrzypcach. Członek Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Członek zespołów m.in Sekta Denta, Chojzes Klezmorim, Słoma i Przedwietrze.

Instrumenty dęte: Przemysław Łozowski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel dętej orkiestry klezmerskiej „Chojzes Klezmorim”,działającej w latach 2001-2007 przy ACK Chatka Żaka w Lublinie. Od 2007 roku mieszka w Irlandii, gdzie jest współzałożycielem (jako muzyk i pedagog) dwóch szkół polonijnych, prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi w Polskiej Bibliotece w Dublinie. Założyciel „The SuperTonic Orchestra” – zespołu promującego muzykę tradycyjną z terenów Rzeczypospolitej. Aktywnie animuje życie społeczno-kulturalne Polonii w Irlandii.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to zaproszenie do wspólnego muzykowania, skierowane do miłośników muzyki tradycyjnej w formie niestylizowanej. Podsumowaniem pracy jest granie do tańca na wieczornych potańcówkach podczas Jarmarku Jagiellońskiego i w ciągu roku.
Repertuar orkiestry stanowią tradycyjne melodie taneczne z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych oraz tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni).
Inspiracją stylistyczną jest także muzyka grana przez słynne kapele i orkiestry dęte: Kapelę Wojciechowską, Orkiestrę Dętą ze Zdziłowic czy Kapelę Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego.
Założeniem tego eksperymentalnego przedsięwzięcia jest przekonanie, że muzyka tradycyjna to medium, które może połączyć we wspólnym graniu do tańca wszystkich miłośników muzyki granej „na żywo”, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzycznych.
Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku. Powstała na bazie projektów edukacyjnych dedykowanych nauce stylów wykonawczych w tradycyjnej muzyce instrumentalnej Lubelszczyzny, realizowanych od 2007 roku przez Kapelę Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej (Ewa Grochowska, Krzysztof Butryn, Edyta Piekarczyk). Jest także kontynuacją cyklu i podsumowaniem zajęć warsztatowych, które odbywają się w Warsztatach Kultury w Lublinie od stycznia 2016 roku.

Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl

W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.

Wydarzenia polecane