W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto Poezji „Przestrzeń dla wierszy”

Miasto Poezji „Przestrzeń dla wierszy”
15.05.202411:09

W dniach od 23 do 26 maja 2024 roku odbędzie się XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Hasło tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Miasto Poezji jest przestrzenią dla wierszy. I jest też spotkaniem z ich żywą, pulsującą obecnością. Ta przestrzeń spotkania to miejsce realnego życia – off powszedniej krzątaniny, zaplecze codzienności. Jest to lubelski festiwal poetycki, którego XIV edycja odbędzie się w tym roku po kilku latach przerwy.

Miejscem głównych spotkań poetyckich będzie Agora (sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”), ale festiwal to również poezja pojawiająca się w przestrzeni miasta. Spotkania, wydarzenia, warsztaty, akcje animacyjne i społeczne związane z poezją będą odbywały się w kawiarniach, bibliotekach, szkołach, na ulicach i placach, które staną się Terytoriami Poezji. Uruchomiona zostanie Poczta Miasta Poezji odnosząca się do idei wiersza jako daru. Poezja zagości też w prywatnych przestrzeniach – Mieszkaniach Poezji.

Symboliczne dla powracającego Miasta Poezji będzie pojawienie się głównego gościa tegorocznej edycji – Ryszarda Krynickiego, związanego z festiwalem od wielu lat. Krynicki wziął udział w pierwszej edycji Miasta Poezji w roku 2008 i otrzymał wtedy, przyznawaną podczas festiwalu, Nagrodę Poetycką „Kamień”, a jego wiersze zostały umieszczone na pierwszym z charakterystycznych murali Miasta Poezji. Ponowna obecność Ryszarda Krynickiego w Mieście Poezji zapowiada nowy początek festiwalu.

Miasto Poezji jest organizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie i Dom Słów a pomysłodawcami festiwalu są Tomasz Pietrasiewicz oraz profesor Paweł Próchniak.

Program Miasta Poezji 2024