W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ptaki, pszczoły i łąki z Warsztatami Kultury

Ptaki, pszczoły i łąki z Warsztatami Kultury
14.04.202107:37

Wiosna z Warsztatami Kultury to spacer śladami miejskich ptaków, animacje 2D z pszczołami w roli głównej oraz tworzenie kwietnych łąk. Wszystko to online.

Miastoczułoścć: Ptaki w mieście
Miasto to przestrzeń nie tylko dla ludzi. Dzielimy ją na przykład z naszymi latającymi przyjaciółmi. Nie zawsze jednak potrafimy rozpoznać kim są podniebni śpiewacy. Jakie gatunki ptaków są naszymi sąsiadami? Co robić, by przetrwały? Jak sprawić, by się nie przesiedliły? Co dobrego robią dla mieszkańców miasta? Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie z Inspektorem Bywakiem, który pokaże miejsca, w których zadomowiły się różne gatunki ptaków.
Prowadzący: Inspektor Bywak (Jakub Orłowski)

Kiedy: 16 kwietnia 2021 (piątek), godz. 17.00
Gdzie: platforma ZOOM
Zapisy: udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie

Jakub Orłowski (Inspektor Bywak) – przyrodnik i edukator, jego pasją jest ornitologia. Członek LTO – Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne i OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Uczestnik obozów ornitologicznych Akcji Carpatica i Akcji Siemianówka, brał udział w monitoringach wodniczki, żurawi i jarząbków na Polesiu i w Lasach Sobiborskich. Pod pseudonimem Inspektor Bywak prowadzi warsztaty i spacery dla dzieci i dorosłych.

Łąki kwietne – moda czy konieczność?
Sianie dzikich kwiatów zyskuje coraz szersze grono fanów, zarówno w miastach, w przydomowych ogrodach, jak i na terenach wiejskich. Łąki kwietne są nie tylko wyjątkowo urokliwe, ale przede wszystkim niezwykle pożyteczne – są domem i stołówką dla zapylaczy, pomagają ograniczać negatywne skutki zmian klimatu, oszczędzają wodę i mogą pozytywnie wpływać na zdrowie ludzi. To szereg realnych korzyści! Nie potrzeba wiele – wystarczy zasiać trochę nasion, a czasem po prostu nie robić nic.

Warsztaty Kultury zapraszają na webinar, w którym Karol Podyma, założyciel https://www.facebook.com/lakikwietne , podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem i opowie jak zakładać łąki kwietne oraz dlaczego warto to robić.

Uwaga: na wytrwałych uczestników spotkania czeka niespodzianka. Szczegóły ujawnimy podczas webinaru.

Kiedy: 19 kwietnia 2021 (poniedziałek), godz. 17.00
Gdzie: Google Meet
Zapisy: Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.


Pszczoły w ruch! | warsztaty animacji otwartych zasobów
Cykl 4 warsztatów online, podczas których nauczycie się podstaw animacji 2D w oparciu o otwarte zasoby. Wdzięcznym tematem tworzonych animacji będą pszczoły i inne owady zapylające oraz obiekty i dzieła kultury. Efektem warsztatów będą krótkie animacje komputerowe, wykorzystujące otwarte zasoby edukacyjne.

Czego mogę się nauczyć?

Podczas 4 warsztatów skupimy się na przybliżeniu takich koncepcji jak otwarte zasoby, wolne licencje i domena publiczna. Poznamy najpopularniejsze Otwarte Zasoby Edukacyjne i możliwości korzystania z nich. Nauczymy się wyszukiwać obrazy i dźwięki dostępne w domenie publicznej, a następnie wykorzystamy je w tworzonych animacjach 2D. Poznamy zasady tworzenia animacji komputerowych oraz montażu audio-wideo w oparciu o otwarte i bezpłatne programy. Stworzymy własne animacje 2D wykorzystujące otwarte zasoby.

Dlaczego pszczoły?

Warsztaty „Pszczoły w ruch!” to część naszego projektu „Bee Home”, w ramach organizatorzy pomogą przygotować domki dla pszczół samotnic oraz innych owadów zapylających. Celem tej akcji jest nie tylko pomoc naszym owadzim przyjaciołom i zwiększenie świadomości ekologicznej, lecz także promocja otwartych zasobów edukacyjnych oraz wolnych licencji.

Kiedy: 19, 20, 26 i 27 kwietnia (4 spotkania)
Harmonogram:

  • 19 kwietnia (poniedziałek), godz. 16.00-18.00
  • 20 kwietnia (wtorek), godz. 17.00-19.00
  • 26 kwietnia (poniedziałek), godz. 16.00-18.00
  • 27 kwietnia (wtorek), godz. 17.00-19.00

Gdzie: warsztaty realizowane są w formie zdalnej – dostęp do warsztatów online otrzymają zapisani uczestnicy
Z kim: Dr Radosław Bomba
Warunki udziału: wiek powyżej 16 lat; posiadanie komputera z dostępem do Internetu, kamery i mikrofonu

Zapisy: udział jest bezpłatny, zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury
Liczba miejsc jest ograniczona, a organizator zastrzega sobie możliwość wyboru uczestników warsztatów. Wybranym uczestnikom zostaną przesłane mailowo dane do logowania.

Jaką tematykę obejmują warsztaty?

  • zapoznanie się z pojęciem otwartych zasobów oraz ze sposobami ich wyszukiwania
  • podstawy przetwarzania otwartych zasobów za pomocą narzędzi do obróbki graficznej
  • podstawy tworzenia animacji komputerowej typu cut-out
  • projektowanie ścieżek ruchów obiektów w animacji
  • technika mesh i animowanie obiektów
  • praca z kamerą w programie do animacji
  • podstawowe efekty specjalne w tworzeniu animacji
  • elementy montażu audio-wideo

O prowadzącym:

Dr Radosław Bomba – badacz, nauczyciel akademicki, animator kultury cyfrowej. Absolwent kulturoznawstwa i socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz studiów podyplomowych Ochrona własności intelektualnej (2014) i Grafika komputerowa i DTP (2015). Od 15 lat pracuje w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. W ramach zajęć dydaktycznych realizowanych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej na kierunkach Technologie cyfrowe w animacji kultury i Produkcja medialna prowadzi od kilku lat kursy z animacji komputerowej.

Wydarzenia polecane