W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Viral ART Festival - nabór zgłoszeń

Viral ART Festival - nabór zgłoszeń
02.10.202000:18

W dniach 20-21 listopada w Chatce Żaka ruszy nowy, ogólnopolski projekt - Viral ART Festival. Wydarzenie pokaże nieszablonowe podejście do sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Jego ideą przewodnią jest interdyscyplinarność. Trwa nabór zgłoszeń. 

Prace mają być eksperymentem podejmującym tematykę fizyczności i/lub mentalności człowieka. Do konkursu można zgłaszać prace/projekty wykonane we wszystkich mediach i obszarach sztuki, m.in. działania multimedialne, wykorzystujące nowe technologie, sztuki cyfrowe, video, animację, obiekt, instalację, rysunek, malarstwo, rzeźbę itp.

Finałowa trójka artystów zostanie wyróżniona finansowymi nagrodami o wartości: I miejsce - 2000 zł, II miejsce - 1000 zł, III miejsce - 500 zł.

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów trzech ostatnich lat uczelni polskich (obrona w 2018, 2019, 2020 roku). Prace konkursowe przyjmowane są do 5 października. Regulamin i karty zgłoszeń dostępne na stronie www >>>

 


Festiwal ma na celu integrację działań, będących swego rodzaju buntem przeciwko skanonizowanym formom sztuki, a także sztuce komercyjnej. Jednym z założeń festiwalu jest zajrzenie w przeszłość kultury awangardowej, która ma swoje korzenie w środowiskach studenckich i akademickich. Kreacja i eksperyment to typowe potrzeby młodych ludzi, którzy poszukują nowych form i ekspresji w sztuce - podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. Dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

 

Nazwa festiwalu nie jest przypadkowa. Viral w znaczeniu dosłownym oznacza wirusowy - jest to ważny zamysł festiwalu w kontekście rozprzestrzeniania, a więc bezpośredniego zarażania sztuką odbiorców, nie tylko w cyberprzestrzeni, ale też w realnym świecie - mówi Maciej Lachowicz, kurator Viral ART Festival.

 

Najważniejszym elementem festiwalu będzie wystawa intermedialna, w której udział wezmą młodzi artyści wyłonieni przez profesjonalne Jury na drodze konkursu. Model i forma zgłoszonych prac będą odpowiedzią na to, w jakim kierunku będzie rozwijał się festiwal, ponieważ ma być on twórczy, a my chcemy na nowo rozpoznać środowisko akademickie - wspomina Magdalena Markiewicz, kuratorka festiwalu.

 


Fanpage festiwalu >>>

 

Organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin. Kuratorzy festiwalu: Magdalena Markiewicz, Maciej Lachowicz. Komisarz projektu: Izabela Pastuszko.

O kuratorach Viral ART Festival:

Magdalena Markiewicz - operator kamery, montażysta, zajmuje się oświetleniem scenicznym, nowymi mediami i wizualizacjami do muzyki na żywo. Specjalizuje się w multimedialnych sztukach wizualnych na nietypowych podłożach takich jak tkaniny transparentne. Prywatnie i zawodowo związana także ze sztukami eksperymentalnymi, w tym video artem, malarstwem i muzyką. Absolwentka Wydziału Artystycznego w Lublinie, gdzie obroniła dyplom licencjacki z malarstwa pod kierunkiem dra hab. szt. Sławomira Tomana, a następnie intermedialny dyplom magisterski pod kierunkiem dra hab. szt. Jana Gryki.

Maciej Lachowicz - realizator dźwięku, operator kamery, producent techniczny wydarzeń artystycznych i produkcji filmowo telewizyjnych, związany z mediami i kulturą. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS, w 2003 roku w zakładzie Animacji Kultury złożył licencjat i obronił dyplom specjalizacji teatralnej. Ukończył cykl szkoleń dla dyrektorów i menedżerów zarządzających placówkami kultury organizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Współpracował z rozgłośniami radiowymi i stacjami telewizyjnymi. Prywatnie ściśle związany z nurtem muzycznym jako wykonawca, autor i producent.