W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Z wiejskiego zielnika
12.10.202000:43

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w jesiennym cyklu zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego prowadzący opowiedzą o owadach, przybliżą tajniki budowy ogrodu permakulturowego i tworzenia domowych kompostowników. W konkursie na najpiękniejszy zielnik będzie można wygrać rodzinne warsztaty oraz pięknie ilustrowane książki ukazujące najmłodszym bogactwo przyrody.

Ogrody permakulturowe ǀ warsztaty dla osób 16+

Podczas warsztatu poznamy sposób projektowania ekologicznego, który tworzy samoregulujące się systemy rolnicze – tzw. permakultura. Prowadząca przedstawi metody planowania i utrzymania wydajnych ekosystemów, które charakteryzują się różnorodnością, stabilnością oraz naturalnym odnawianiem się. Warsztaty będą prowadzone zarówno w sali (część teoretyczna – projektowanie ogrodu i działań), jak i w terenie (ogród – część praktyczna warsztatu).

Warsztaty poprowadzi Maja Płoskoń – od dzieciństwa wychowywana w duchu ekologii i jej wykorzystania w prowadzeniu gospodarstwa rolnego opartego m.in. na zasadach permakultury.

Dla kogo: grupa wiekowa 16+

Kiedy: 
I grupa – 16 i 17 października; 16 października, godz. 16.00-19.00, 17 października, godz. 10.00-13.00
II grupa – 17 i 18 października, 17 października, godz. 16.00-19.00, 18 października, godz. 10.00-13.00
Gdzie: sala widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro oraz ogródek działkowy
Zapisy: udział bezpłatny, zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona


Domowy kompostownik ǀ warsztaty dla osób 16+
W ramach warsztatu uczestnicy zbudują własny kompostownik, który będzie mógł być wykorzystany w gospodarstwie domowym zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. Poznają zasady kompostowania i możliwości późniejszego wykorzystania kompostu.

Warsztaty poprowadzą Natalia Jarosz – magister sztuk plastycznych, pasjonuje się ogrodnictwem i zajmuje się prowadzeniem warsztatów plastycznych, rękodzielniczych i ogrodniczych ORAZ Kosma Kozdraj – stolarz, zajmujący się także ciesielstwem i budownictwem naturalnym, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Dla kogo: grupa wiekowa 16+

Kiedy: 
I grupa – 21 października, godz. 16.00-20.00
II grupa – 22 października, godz. 16.00-20.00
Gdzie: sala widowiskowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro
Zapisy: udział bezpłatny, zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona

KONKURS „Zielnik dendrologiczny” ǀ dla dzieci 8-12 lat

Samodzielne poznawanie otaczającej nas przyrody może być nie tylko wyzwaniem, ale i wielką przygodą. Zachęcamy dzieci w wieku 8-12 lat do aktywnych poszukiwań i utrwalania swoich odkryć w formie zielników. Zielników dendrologicznych, czyli takich, które opiszą drzewa i krzewy rosnące najbliżej nas – obok domu, w drodze do szkoły czy te napotkane na jesiennym spacerze po zakątkach Lubelszczyzny. Zebrane fragmenty roślin należy rozpoznać i odpowiednio opisać, przedstawiając całość w formie zielnika wykonanego samodzielnie dowolną techniką plastyczną. Szczegóły przygotowania i opisania zielnika na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego. Tak przygotowaną pracę dzieci przesyłają na adres:

Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7
20-112 Lublin
z dopiskiem „Konkurs – zielnik dendrologiczny”

Prace można nadsyłać do 12 listopada 2020 r. Spośród otrzymanych prac jury wyłoni 5 nagród głównych oraz 10 nagród dodatkowych.

Nagroda główna – udział w rodzinnym warsztacie „Ziołowy dom” (dziecko + 2 osoby), który odbędzie się 28 listopada. Dowiemy się podczas niego jak wykorzystać zioła do stworzenia soli do kąpieli, mieszanek do zastosowania w kuchni czy ziołowych herbatek – tak, by każdy z domowników znalazł coś dla siebie! Wyróżnione dzieci otrzymają także nagrody rzeczowe – książki i gadżety związane z tematyką projektu.

Nagroda dodatkowa – książki i gadżety związane z tematyką projektu.

Uwaga! Każda praca konkursowa, po rozstrzygnięciu konkursu zostanie odesłana jej autorowi na adres podany w zgłoszeniu.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

Wydarzenia polecane