W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
27. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe 2017
Data rozpoczęcia 2017-12-08
Data zakończenia 2017-12-10
Miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka"

Lubelskie Mikołajki Folkowe to jeden z niewielu festiwali muzyki inspirowanej folklorem, który odbywa się zimą. I trzeba dodać, odbywa się z powodzeniem. Oczywiście nie ma on rozmachu i ludyczności plenerów, ale za to jedyną w swoim rodzaju atmosferę bliskości. Zatłoczona Chatka Żaka wypełniona jest do ostatniego pokoju. Jedne przeznaczone są na garderoby dla artystów, w innych słychać trwające warsztaty, na salach widowiskowych odbywają się koncerty, a na holu trwa jarmark cudów i stoją stoły z pachnącymi wypiekami, w Białym Foyer ma miejsce spotkanie z "żywymi książkami", na pierwszym piętrze - konferencja naukowa. Przez trzy dni (około 15 godzin muzyki na żywo, dwie wystawy i około 20 godzin warsztatów) uczestnicy festiwalu niemal nie wychodzą na zewnątrz oglądając świat zza ogromnych okien modernistycznego budynku. Wśród publiczności są i tacy, którzy nie opuścili żadnej edycji "Mikołajków" i tacy którzy są tu po raz pierwszy i ci, którzy już są jego uczestnikami w drugim pokoleniu.

Program festiwalu oczywiście zmienia się, rozbudowuje, ogarniając coraz więcej dziedzin związanych z kulturą tradycyjną i dostosowuje do publiczności. Jest jednak kilka stałych punktów programu. Jeden z nich to organizowany od 24 lat konkurs dla młodych muzyków "Scena Otwarta". W tym roku weźmie w niej udział, wybranych spośród 34 nadesłanych zgłoszeń, 12 zespołów z całej Polski a nawet Ukrainy, w tym dwa wybrane przez publiczność. Przysłuchiwać się im będzie życzliwe jury w skład którego wchodzą między innymi: lubelski kompozytor Rafał Rozmus, Magdalena Sobczak - Kotnarowska z Kapeli ze Wsi Warszawa i dr Agata Kusto z Instytutu Muzyki UMCS. Na piątkowy wieczór został zaplanowany koncert "Kolędy z Przyszłości" na którym wystąpi Kapela Brodów i zespół Folusz z Giedlarowej. Kilka kolęd zagrają też gospodarze - Orkiestra św. Mikołaja. Laureaci "Sceny Otwartej" będą mogli zaprezentować się szerszemu gronu słuchaczy podczas "Koncertu na Sobotę" gdzie oprócz nich bardzo złożone sutartiny zaśpiewa a capella litewski kwartet Trys Keturiose a ludowe szkockie tańce i ballady zagra grupa Ross Ainslie & Jarlath Henderson Band. W niedzielę w ramach koncertu "Folk i okolice" - ciężkie brzmienia folkmetalowe. W kultowej sali Chatki Żaka zabrzmi światowej sławy Arkona z Rosji, a jako support została zaproszona rodzima Cronica. Głównemu cyklowi koncertów w sobotę i niedzielę będą towarzyszyć potańcówki na "Scenie tradycji", na której do tańca przygrywać będzie między innymi Kapela Butrynów.

Mikołajki Folkowe to również warsztaty. Już pierwszego dnia, w piątek 8. grudnia o 18.00, wraz z Trys Keruriose będzie można nauczyć się archaicznych litewskich sutartin. W sobotę o 12.00 organizatorzy zapraszają na warsztaty gry na drumli prowadzone przez Józefa Sowę. Będzie też można nauczyć się piec pyszne gruzińskie lobiani, placki z nadzieniem fasolowym, które tradycyjnie przygotowuje się w Gruzji na 17 grudnia, dzień św. Barbary. Festiwalowa niedziela rozpocznie się o 11.00 warsztatami tradycyjnych ozdób choinkowych, będą też teatralno-muzyczne warsztaty dla dzieci i nauka tańców balfolkowych.

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotograficzne. Pierwsza to pokonkursowa ekspozycja "Tradycja w obiektywie", druga - "Pasterstwo w Karpatach". Będzie też wystawa tworząca się podczas "Mikołajków", nazwana "Portret festiwalu" organizowana we współpracy z Lubelską Szkołą Sztuki i Projektowania.

Dzięki usytuowaniu w strukturach Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej festiwalowi towarzyszą w tym roku aż dwie konferencje naukowe "Festiwale, konkursy, przeglądy a ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego" oraz "Folklor po Edisonie". Została też zaplanowana promocja książki "Festum Folkloricum" autorstwa dr Joanny Dziadowiec.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" powstał 27 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. Od lat kształtuje on oblicze polskiego folku wraz z innymi działaniami Mikołajów, choćby takimi jak wydawane od 21 lat Pismo Folkowe czy ostatni projekt - "Laboratorium obrzędu miejskiego" - stworzony z okazji 700 - lecia lokacji Lublina.

Więcej na www.mikolajki.folk.pl

Wydarzenia (21)